Нафтопромислове обладнання

Нафтопромислове обладнання обладнання, яке входить до складу нафтопромислових комплексів, становить сотні найменувань.

Сучасна бурова установка в Аргентині

Високі темпи розвитку нафтогазовидобувної промисловості приводять до швидкого темпу оновлення цього обладнання, а також розроблення нових типів, розмірів та конструкцій.

Розрізняють вісім груп нафтопромислового обладнання, кожна з котрих складається з декількох підгруп:

  • Група А. Обладнання експлуатаційної свердловини (забезпечує нормальне функціонування експлуатаційної свердловини): — колона обсадних труб (утворює ствол свердловини та забезпечує його надійність); — колонна головка (з'єднує на усті свердловини обсадні колони в один вузол та виконує роль опори для опущених у свердловину засобів її експлуатації); — фільтри (встановлюються в зоні продуктивного пласта та забезпечують фільтрацію пластових флюїдів); — клапани-відсікачі пласта, якими оснащуються фонтануючі свердловини (встановлюються над фільтрами та запобігають її відкритому (аварійному) фонтануванню); — пакери (встановлюються в свердловині та розділяють її на окремі герметичні ділянки); — присвердловинні споруди (являють собою площадку в зоні устя свердловини і призначені для її обслуговування).
  • Група Б. Обладнання для експлуатації свердловини (призначене для підйому зі свердловини пластової рідини або газу): — обладнання фонтануючої свердловини, яке дозволяє піднімати на поверхню вуглеводневу сировину та забезпечує контроль і регулювання фонтанування й оптимальний режим роботи. До його складу входять: а) підйомник;

б) фонтанна арматура; в) маніфольд; — обладнання для газліфтної експлуатації свердловин, яке забезпечує експлуатацію свердловини шляхом подачі стисненого газу до нижньої кромки колони насосно-компресорних труб. До його складу входять: а) газліфтний підйомник з комплектом пускових і робочих клапанів; б) газліфтна арматура, оснащена контрольно-вимірювальною апаратурою і маніфольдом; в) компресорна станція; г) холодильник; д) обладнання для підготовки газу; е) допоміжне обладнання; — запірні пристрої, котрі призначені для регулювання потоків рідини та газу, а також перекриття прохідного перерізу трубопроводів. Вони поділяються на: а) запірні пристрої; б) дроселюючі пристрої: — насосно-компресорні труби; — штангові свердловинні насосні установки, які призначені для підйому пластової рідини за допомогою глибинного штангового насоса. До складу таких установок уходять: а) свердловинний насос; б) колона насосних штанг; в) гирлове обладнання; г) наземний привод з електромеханічним або електрогідравлічним приводом; д) допоміжне підземне обладнання; — установки занурених електровідцентрових насосів, котрі призначені для підйому пластової рідини на високодебетних свердловинах за допомогою зануреного електровідцентрового насоса. До складу таких установок входять: а) занурений привідний електричний двигун; б) відцентровий занурений насос; г) протектор; д) колона насосно-компресорних труб; е) кабель живлення; ж) наземна система керування електричним живленням. — установки свердловинних електрогвинтових насосів, котрі призначені для експлуатації свердловин з невеликими дебетами. Конструктивно вони аналогічні електровідцентровим насосним установкам, проте замість відцентрового насоса використовується гвинтовий. Існують також установки, в котрих як привод використовують наземний електричний двигун, який через пасову передачу та колону насосних штанг передає обертовий момент на робочий гвинт заглибного насоса; — установки безштангових гідропоршневих свердловинних насосів, котрі призначені для експлуатації глибоких і похило направлених свердловин. До складу таких установок входять: а) гідропривідний свердловинний насос; б) поверхневий силовий насос із приводом; в) трубопровід подачі робочої рідини (у випадку закритої схеми виконання — включається також трубопровід відведення робочої рідини до блока підготовки); г) система підготовки робочої рідини; — обладнання для експлуатації однією свердловиною різних за характеристиками пластів.

  • Група В. Обладнання для підземного ремонту, освоєння та обробки свердловин (призначене для підтримки протягом усього періоду експлуатації свердловини працездатного стану власне свердловини й обладнання, яке спущене у неї): — підйомники для спуско-підіймальних операцій на свердловині: а) привід;

б) лебідка; в) транспортна база; г) поліспастова система; — стаціонарні вантажопідйомні споруди: а) вишки; б) щогли; — спуско-підіймальні агрегати: а) транспортна база; б) силовий привід; в) трансмісійна лебідка; г) поліспастова система; д) вишка; е) стелажі; ж) засоби механізації спуско-підіймальних операцій із трубами, штангами, кабелем; з) допоміжний інструмент; — обладнання для ремонту свердловин під тиском: а) обладнання для задавлювання насосно-компресорних труб і штанг під тиском; б) пристрій для герметизації устя свердловини; в) гідрофіковані засоби механізації; — обладнання для ліквідації відкритих фонтанів: а) маніпулятори; б) протипожежна дистанційно керована техніка; г) гідронатаскувачі; — обладнання для промивання свердловин: а) пересувні промивальні агрегати; б) система маніфольда; — обладнання для депарафінізації свердловин: а) спеціальні шкребки та інше аналогічне обладнання; б) пересувні парогенераторні установки; г) підземні нагрівачі; — обладнання для капітального ремонту свердловин, котре являє собою складний технологічний комплекс, до складу якого входять: а) шасі; б) вишка; в) талева система; г) лебідка; система промивання; д) ротор; е) вертлюг; ж) привід; з) трансмісія та ін. — інструмент для капітального ремонту свердловин, котрий призначений для ліквідації аварій у свердловині, виправлення ствола, вилучення з нього окремих деталей, фрезерування та інших робіт.

  • Група Г. Обладнання для інтенсифікації видобутку нафти і газу та збільшення нафтовіддачі пласта, яке дає змогу під час розроблення родовищ нафти й газу збільшити кількість видобутої сировини та більш повно використати підземні запаси вуглеводневої сировини: — обладнання для підготовки та нагнітання в пласт води: а) водозабір;

б) система відстоювання води; в) системи коагулювання, хімічної та бактеріологічної обробки води; г) насосні станції та система обв'язки; д) енергетичне господарство; — обладнання для нагнітання в пласт газу: а) компресорні станції; б) енергетичне хазяйство; в) система підготовки газу; г) системи контролю та регулювання; — обладнання для гідравлічного розриву пласта: а) насосні агрегати; б) піскозмішувальні агрегати; в) агрегати для транспортування води і піску; д) система маніфольда; е) нагнітальна арматура; — обладнання для кислотної обробки свердловини: а) кислотовози; б) насосні агрегати; в) система маніфольда; г) нагнітальна арматура; — обладнання для термічної дії на пласт: а) водопідігрівачі; б) парогенератори; в) агрегати для відпалювання пласта; г) електричні нагрівачі.

  • Група Д. Обладнання та споруди для збирання продукції свердловин і розділення її на фракції, котре дозволяє розділяти вуглеводневу сировину, яка видобувається, на нафту, газ, воду й домішки: — обладнання для розділення продукції свердловин на фракції: а) відстійники;

б) сепаратори; в) обв'язка; г) запірна арматура; д) засоби контролю та керування; е) запірна апаратура; — обладнання для підготовки товарної нафти, котре призначене для остаточного відділення залишків води у нафті, видалення з неї солей: а) деемульгатори; б) системи підігріву нафти; в) електрообладнання та ін.; — перекачувальне обладнання. До його складу входять: а) насосні перекачувальні станції; б) компресорні станції; в) обв'язка та контрольно-вимірювальна апаратура; г) регулювальна апаратура; д) системи автоматики; — обладнання для зберігання нафти. До цієї групи машин входять: а) ємності для накопичення та зберігання нафтопродуктів; б) системи вловлювання легких фракцій; в) вимірювальні та контролюючі системи; г) ємності для зберігання газу і газового конденсату та ін.; — трубопровідні комунікації. До цієї групи машин входять: а) трубопроводи; б) запірні пристрої; в) контролюючі пристрої.

  • Група Е. Обладнання для експлуатації морських нафтових і газових пластів, котре відрізняється високим ступенем складності та швидкими темпами вдосконалювання конструкцій технологічного обладнання: — кущові стаціонарні платформи; — центральні стаціонарні платформи; — опори стаціонарних платформ; — блоки технологічного обладнання; — експлуатаційне обладнання; — підводне обладнання; — обладнання для наливання нафти в танкери.

Див. також

Література

  • Справочник по нефтепромысловому оборудованию/ Под ред. Е. Н. Бухаленко. — М.: Недра, 1990. — 550 с. (рос.)
  • Костриба І. В. Нафтопромислове обладнання. Задачі, вправи: Навчальний посібник. — К.: ІЗМН, 1996. — 432 с.
  • Російсько-український нафтогазопромисловий словник : 13 000 термінів / уклад.: В. С. Бойко, І. А. Васько, В. І. Грицишин [та ін.]. — Київ: Знання, 1992. — 175 с.
  • Розробка та експлуатація нафтових родовищ: підручник для студентів ВНЗ / В. С. Бойко. — Київ: ІСДО, 1995. — 496 с.
  • Довідник з нафтогазової справи / за заг. ред. В. С. Бойка, Р. М. Кондрата, Р. С. Яремійчука. — Львів: Місіонер, 1996. — 620 с.
  • Тлумачно-термінологічний словник-довідник з нафти і газу: (5-ти мовний укр.-рос.-англ.-фр.-нім.): в 2 т. / В. С. Бойко, Р. В. Бойко. — Київ, 2004—2006. — Т. 1 : А-К: близько 4800 ст. — Київ: Міжнар. екон. фундація, 2004. — 551 с.
  • Розробка та експлуатація нафтових родовищ: підруч. для студентів ВНЗ / В. С. Бойко. — Вид. 4-те, допов. — Київ: Міжнар. екон. фундація, 2008. — 484 с.
  • Проектування експлуатації нафтових свердловин: підруч. для студентів ВНЗ / В. С. Бойко. — Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2011. — 784 с. : рис., табл.
  • Технологія розробки нафтових родовищ: підруч. для студентів ВНЗ / В. С. Бойко. — Івано-Франківськ: Нова Зоря, 2011. — 509 с.
  • Технологія видобування нафти: підруч. для студентів ВНЗ / В. С. Бойко. — ІваноФранківськ: Нова Зоря, 2012. — 827 с.
  • Наукові основи вдосконалення систем розробки родовищ нафти і газу: [монографія] / Гришаненко В. П., Зарубін Ю. О., Дорошенко В. М., Гунда М. В., Прокопів В. Й., Бойко В. С. [та ін.]. — Київ: Науканафтогаз, 2014. — 456 с. : іл., рис., табл.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.