Національний орган статистики України
Національний орган статистики України — центральний орган виконавчої влади, на який покладено функції здійснення статистичих спостережень на території України.
Забезпечує створення і належне функціонування загальнодержавної системи економіко-статистичної інформації на території України.
З 2010 року Національним органом статистики України є Держстат України.
ЦСУУ
У кінця 1920 pоку засновано Центральне Статистичне Управління України (ЦСУУ).
У 1920-их pp. ЦСУУ користувалося чималою автономією як щодо планів статистичних досліджень, так і щодо публікацій. Головні публікації ЦСУУ: «Статистика України» (1921 — 31, 209 випусків), «Статистична хроніка» (1925 — 29, 152 випуски), періодичні органи — «Статистичний бюлетень» (1921 — 25) і «Вісник статистики» (1928 — 30), довідники-річники «Народився господарство України» і річники «Україна». Місцеві статистичні бюро видавали свої статистичні збірки і бюлетені.
Держплан СРСР
- 1930, у зв'язку з введенням п'ятирічок і посиленням централізації, ЦСУУ (як і ЦСУ СРСР) скасовано, його функції перебрав Держплан СРСР. Під час чисток апарату 1930-их pp. багатьох співр. ЦСУУ репресовано. З 1931 майже цілком припинено публікацію статистичних матеріалів. Протягом 1930-их pp. вийшло тільки 4 статистичні довідники, якісно слабі і часто з фальшованими даними.
ЦСУ СРСР
- 1941 ЦСУ СРСР відновлено, але воно і надалі було підпорядковано Держпланові. 1948 його вилучено з Держплану і підпорядковано безпосередньо Раді Міністрів СРСР. Відновлене ЦСУ УРСР спочатку підлягало ЦСУ СРСР і не залежало від уряду УРСР.
- У зв'язку з народно-господарськими реформами, що їх розпочав Микита Хрущов у 1956 р., ЦСУ УРСР мало пов'язання й з урядом УРСР. 1957 відновлено публікацію статистичних матеріалів. Від 1959 ЦСУ УРСР видає щорічно статистичні річники «Народне господарство Української РСР» та короткі довідники і незначну кількість статистичних матеріалів про сільське господарствово, науку й культуру.
ЦСУ при Раді Міністрів УРСР
- 1960 стало союзно-республіканською установою під назвою Центральне Статистичне Управління при Раді Міністрів УРСР, яке було союзно-республіканським органом, що керує справою обліку й статистики на території України. Було підпорядковане Раді Міністрів УРСР і Центральному Статистичному Управлінню при Раді Міністрів СРСР (ЦСУ СРСР). В ЦСУ УРСР входить Управління обчислювальних робіт (Укрмехоблік), яке керує процесами механізації обліку в нар. господарстві; Управління підготови кадрів обліку (УПК); Український філіал державного статистичного видавництва; філіал науково-дослідного інституту для проектування обчислювальних центрів і систем економічної інформації ЦСУ СРСР (1992 був перетворений у Науково-дослідницький інститут статистики Міністерства статистики України), основним напрямом наукової діяльності якого є вдосконалення методології статистичної роботи.
Держкомстат УРСР
- Від 13 серпня 1987 року Центральне статистичне управління Української РСР перетворене у Державний комітет Української РСР по статистиці.
У безпосередньому віданні Держкомстату перебувають обласні статистичні управління та статистичне управління м. Києва.
Держстат України
У 2010 Держкомстат реорганізовано в Держстат та підпорядковано Міністерству економіки.
Керівники
*[1]