Нефритовий принц
Нефритовий принц — збірна назва для декількох археологічних знахідок з елітних поховань доімперського та ранньоімперського періодів в стародавньому Китаї. Спільним для них є поховальний одяг вельмож, складений зі шматочків полірованого нефриту, юй-ї (玉衣) — буквально «нефритовий одяг».
Нефритовий принц | |
---|---|
![]() |
Опис
Поховальний костюм юй-ї використовувався в похованнях членів імператорської родини Хань та її високопосадовців. Він складався зі шматочків нефриту, що, як вважалося, зберігає тіло від розкладання. Також нефрит вкладався в «дев'ять отворів тіла», іноді на язик крім того клалася нефритова фігурка цикади та рис. Цикада символізувала собою подолання смерті, оскільки личинки цієї комахи багато років живуть у землі до того як вилізти на поверхню та стати дорослими цикадами[1]. Зверху клалися нефритові диски з отвором бі. Під головою містилася подушка[2].
Зазвичай костюм складався з маски, що облягала голову, куртки, штанів, черевиків і рукавиць. Костюм загалом міг налічувати до трьох тисяч нефритових пластинок — переважно квадратних і трапецієподібних, що мали отвори біля кутів і скріплювалися між собою нитками. Так, юй-ї принца Лю Шена складався з 2498 пластинок, скріплених між собою золотими нитками. В інших похованнях замість золотих могли використовуватися срібні, бронзові[3], мідні[4] чи шовкові нитки[3], залежно від статусу похованої людини[5]. Виготовлення нефритових поховальних костюмів було дуже трудоємким, на створення одного могло затрачатися понад 10 років праці одного майстра[6], адже шматки нефриту потрібно було огранити, відполірувати та просвердлити. Вартість могла досягати річного прибутку 100 середніх сімей. Костюм Лю Шена створювали понад сотня майстрів упродовж 2-х років[4].
У 223 році н.е. імператор Юань Баоцзюй заборонив виготовлення таких костюмів, оскільки вони були бажаною ціллю для грабіжників могил. Перші писемні згадки нефритових костюмів датуються 320 роком н.е.[6]
Історія виявлення
У 1968 в повіті Маньчен 满城县, провінція Хебей, при розкопці пагорба було виявлено могили Лю Шена, принца Чжуншань, і його дружини Доу Вань, які жили у II столітті до н. е. та померли в 141 році до н. е. Їх тіла повністю зотліли, але похоронні шати збереглися. Вони були зроблені з тисячі шматочків огранованого та полірованого нефриту. Кожен шматочок був з'єднаний із сусідніми золотим дротом[1][7].
Галерея
- Поховальний костюм династії Хань, Національний музей Китаю, Пекін
- Поховальний костюм у Хенанському музеї, Женьчжоу
- Репліка поховального костюма Лю Сюя, чиновника періоду п'яти династій і десяти царств, Музей ханської гуанлінської гробниці, Янчжоу
- Рукавиця оригінального поховального костюма Лю Сюя
- Нефритові пластинки, первісно скріплені мідним дротом, Мистецький музей Джорджа Волтера Вінсента Сміта
- Окремі нефритові пластинки
Див. також
- Іссикська золота людина
- Сінь Чжуй (з поховання Мавандуй)
- Теракотова армія і гробниця Цінь Ши Хуан-ді.
Примітки
- Tom, K. S. (1 січня 1989). Echoes from Old China: Life, Legends, and Lore of the Middle Kingdom (англ.). University of Hawaii Press. с. 112. ISBN 978-0-8248-1285-0.
- Burial Ensemble of Dou Wan. www.metmuseum.org. Процитовано 21 квітня 2021.
- Collection of Ancient Chinese Cultural Relics, Volume 3: Estern Zhou Dynasty (англ.). ISD LLC. 3 лютого 2020. с. 34–36. ISBN 978-1-925371-37-6.
- Museum of Artifacts: To be immortal - chinese jade burial suites, 2200 years old.. Museum of Artifacts. Процитовано 21 квітня 2021.
- Chinese elites buried in jade-plated suits threaded with gold, silver, or copper wire. The Vintage News (англ.). 24 жовтня 2017. Процитовано 21 квітня 2021.
- Jade Burial Suits. Atlas Obscura (англ.). Процитовано 21 квітня 2021.
- Place, Robin (1995). Bodies from the Past (англ.). Thomson Learning. с. 25. ISBN 978-1-56847-397-0.
Посилання
- Meet luxurious ancient burial suits at the National Museum of China
- Chinese elites buried in jade-plated suits threaded with gold, silver, or copper wire