Никифор Бриєнній (етнарх)

Никифор Бриєнній (*Νικηφόρος Βρυέννιος, д/н —після 1058) — політичний та військовий діяч Візантійської імперії.

Никифор Бриєнній
Народився невідомо
Адріанополь
Помер після 1058
Підданство Візантійська імперія
Національність грек
Діяльність військовослужбовець
Титул патрикій
Посада етнарх Каппадокії, стратилат Заходу
Військове звання Етнарх
Конфесія православ'я
Рід Бриєннії
Батько Никифор Бриєнній
У шлюбі з Анна
Діти 2 сина

Життєпис

Походив з провінційної знаті з феми Фракія або Македонія. Народився в Адріанополі. Розпочав кар'єру у війську, дослужившись до посади етнарх (командувача загонів іноземних вояків з курдів та арабів, більшість була з Алеппського емірату) в фемі Македонія.

Перша письмо згадка відноситься до 1050 року. 1051—1052 роках завдав декількох поразок печенізьким загонам, що діяли в фемі Македонія. За це отримав посаду стратилата Заходу та титул патрикія. Слідом за цим переведено до Малої Азії, де той очолював македонські тагми. У 1054 році відзначився у боях з сельджуками.

У 1055 році після отримання звістки про смерть імператора Костянтина IX самовільно залишив військо й рушив до Константинополя. Висловлюється думка, що Бриєнній планував захопити владу. Втім за наказом імператриці Феодори 1056 року його було арештовано, позбавлено майно та відправлено у заслання.

У 1057 році після смерті Феодори новий імператор Михайло VI повернув Бриєннія із заслання, також йому надано колишній титул, але не повернуто конфісковане майно. Натомість призначено стратегом феми Каппадокія. Невдовзі вступив у таємну змову на чолі із Ісааком та Іоанном Комнінами.

Бриєнній прибув до своєї феми з військовим скарбничим Іоанном Опсарою. Після видачі 3 тис. воякам опсонія (фіксованої платні) етнарх став вимагати у Опсари грошей для додаткових виплат. Останній відмовив та повідомив Ліканфу, стратегу феми Пісідії і Лікаонії про те, що Бриєнній начебто готує заколот. В свою чергу Бриєнній арештував вірних імператорові чиновників та військовиків. Ліканф раптово захопив Бриєннія та передав Опсарі, якого звільнив з в'язниці. Останній наказав осліпити етнарха та відіслати до імператора. Ці події прискорили виступив заколотників Комнінів, які 1058 року повалили Михайла VI.

У 1058 році Никифора Бриєннія звільнено та повернуто усе його майно. Втім він відійшов від будь-якої діяльності. Подальша доля невідома.

Родина

Дружина — Анна, донька невідомого куропалата

Діти:

  • Никифор (д/н — після 1095), дука Болгарії, стратег феми Діррахіум
  • Іоанн (д/н—1078)

Джерела

  • GUILLAND R. Les patrices sous le regne de Constantin IX Monomaque (1042—1054)//ЗРВИ. 1971. Т. 13. P. 4-5
  • Ioannis Scylitzae Synopsis Historiarum / Rec. I. Thum. Berlin; N. Y., 1973
  • Treadgold, Warren T. (1997), A History of the Byzantine State and Society, Stanford, CA: Stanford University Press, ISBN 978-0-8047-2630-6
  • КрсмановиЋ Б. Успон воjнор племства у Византиjи XI века. Београд, 2001., С.141-143.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.