Нік Сабо
Нік Сабо (англ. Nick Szabo) — вчений у галузі інформатики, криптографії, а також в області права, відомий у зв'язку з дослідженнями в області розумних контрактів і криптовалюти. Має угорське походження. Закінчив Вашингтонський університет (University of Washington) в 1989 році з дипломом з інформатики (computer science).[1] Має звання почесного професора в Universidad Francisco Marroquín.[2]
Нік Сабо | |
---|---|
Народився | 20 століття |
Країна | США |
Діяльність | інформатик, правник, криптограф |
Alma mater | Вашингтонський університет і Школа права Університету Джорджа Вашингтонаd |
Особ. сторінка | unenumerated.blogspot.com |
Поняття розумний (англ. smart) контракт було розроблено Сабо з метою використання розвинених методів договірного права в протоколах електронної комерції в Інтернеті.[3][4]
У 1996 році Сабо стверджував, що мінімальний розмір мікроплатежів визначається не стільки технологією, скільки розумовими зусиллями, необхідними для оцінки продукту і прийняття рішення, або, за його словами, «розумовою вартістю транзакцій».[5][6][7]
Цифрове золото (Bit Gold)
У 1998 році Сабо розробив алгоритм децентралізованої цифрової валюти, яку він назвав цифровим золотом (bit gold).[8][9] Ця ідея не була реалізована на практиці, але була названа «попередником архітектури Біткоїн».[10]
Згідно алгоритму bit gold, учасники мережі вкладають свої обчислювальні ресурси для вирішення криптографічного завдання. Знайдені рішення поширюються по мережі bit gold, включаються у відкритий реєстр транзакцій і прив'язуються до відкритого ключа учасника, який вирішив задачу. Кожне рішення стає частиною наступного завдання, створюючи таким чином зростаючий ланцюжок (блокчейн). Це властивість системи дає можливість перевіряти транзакції і проставляти позначки, оскільки учасники не можуть розпочати роботу над новою задачею поки більшість не погодиться прийняти рішення попередньої.[11][12] Відкритий реєстр транзакцій володіє певною властивістю надійності в умовах недовіри сторін, яка розглядається в рамках так званої проблеми Візантійських генералів.
Проектуючи систему електронних грошей неминуче доводиться вирішувати проблему подвійного витрачання. Дані можуть бути легко скопійовані. У більшості систем ця проблема вирішується шляхом передачі якоїсь частини контролю над системою центрального авторитету, який веде облік стану рахунків учасників. Це рішення було неприйнятно для Сабо: «Я намагався відтворити, наскільки це можливо в кіберпросторі, характеристики безпеки і довіри як у золота, головним чином відсутність необхідності в центральній довіреній особі».
Зв'язок з Біткоїном
У 2008 році дехто відомий під ім'ям Сатосі Накамото (англ. Satoshi Nakamoto) опублікував опис системи Біткоїн. Особистість Накамото залишається загадкою, що призвело до появи здогадок і довгого списку людей, підозрюваних у тому, що вони є Накамото. Сабо знаходиться у цьому списку незважаючи на його заперечення.[13]
Розслідування письменником в області фінансів Домініком Фрісбі (англ. Dominic Frisby) виявило непрямі свідчення, але, як він сам визнав, немає доказів, що Сабо є Сатосі.[14] Виступаючи по телебаченню, він сказав: «Я прийшов до висновку, що в усьому світі є тільки одна людина, яка володіє такою широтою таких специфічних знань, і це він...».[15] У липні 2014 року в Сабо написав в електронному листі Фрісбі: «Спасибі, що повідомили мені. Боюся, що ви помиляєтеся виявляючи мене як Сатосі, але я до цього звик».
Натаніель Поппер (англ. Nathaniel Popper) писав у The New York Times, що «найбільш переконливі свідчення вказують на самітницького американця угорського походження на ім'я Нік Сабо.» У 2008 році перед публікацією Біткойна Сабо написав коментар у своєму блозі про намір втілити в життя свою гіпотетичну валюту.
У 2015 році в системі Ethereum, також заснованої на блокчейні, одна з дробових частин токена ether була названа szabo.
Примітки
- Popper, Nathaniel (15 травня 2015). Decoding the Enigma of Satoshi Nakamoto and the Birth of Bitcoin. The New York Times. Процитовано 8 січня 2017.
- https://noticias.ufm.edu/index.php?title=Graduación_UFM_y_doctorado_a_Nick_Szabo
- Morris, David Z. (21 січня 2014). Bitcoin is not just digital currency. It’s Napster for finance. Fortune. Процитовано 8 січня 2017.
- Szabo, Nick (September 1997). Formalizing and Securing Relationships on Public Networks. First Monday. Процитовано 8 січня 2017.
- Anderson, Chris. Free: The Future of a Radical Price. ISBN 1401394515.
- Szabo, Nick. Micropayments and Mental Transaction Costs.
- Szabo, Nick. The Mental Accounting Barrier to Micropayments. Архів оригіналу за 12 січня 2013. Процитовано 8 січня 2017.
- Peck, Morgan (30 травня 2012). Bitcoin: The Cryptoanarchists’ Answer to Cash. IEEE Spectrum. Процитовано 8 січня 2017.
- Szabo, Nick (December 2005). Bit gold. Процитовано 8 січня 2017.
- O’Leary, Martin (8 травня 2015). The Mysterious Disappearance of Satoshi Nakamoto, Founder & Creator of Bitcoin. The Huffington Post. Процитовано 8 січня 2017.
- Tschorsch, Florian; Scheuermann, Björn (15 травня 2015). Bitcoin and Beyond: A Technical Survey of Decentralized Digital Currencies. Процитовано 8 січня 2017.
- Szabo, Nick (1998). Secure Property Titles with Owner Authority. Процитовано 8 січня 2017.
- Who Is The Real Satoshi Nakamoto? One Researcher May Have Found The Answer. TechCrunch. 5 грудня 2013. Процитовано 8 січня 2017.
- Frisby, Dominic (2014). Bitcoin: The Future of Money?. Unbound. ISBN 1783520779.
- Episode 676. RT. 6 листопада 2014. Процитовано 27 липня 2017.