Об'ємний хвильовий вплив на нафтове родовище

Об'ємний хвильовий вплив на нафтове родовище застосовується для збільшення нафтовидобутку. При цьому на поверхні родовища нафти спеціальним чином створюються монохроматичні коливання певної амплітуди, що поширюються в вигляді конуса від поверхні до нафтового пласта, охоплюючи об'єм в зоні радіусом 1.5-5 км від епіцентру впливу. Технологія призначена для інтенсифікації видобутку нафти і підвищення нафтовіддачі неоднорідних продуктивних пластів з карбонатними і теригенними колекторами різної проникності (теригенні — колектори, представлені породами різного мінерального складу з різним ступенем глинястості, з різним складом і характером цементуючих речовин). Застосовується на різних стадіях експлуатації родовищ при виробленості запасів і обводнення не більше 70%. Радіус зони впливу від одного віброджерела становить 3 км при глибині залягання продуктивних пластів 2,5 −3 км.

Технологія створює об'ємний характер впливу на нафтовий поклад і забезпечує інтенсифікацію видобутку за рахунок ряду факторів, кожен з яких або в поєднанні один з одним може переважати в певних геолого-технічних умовах, сприяючи видобутку додаткової нафти. До таких факторів при розробці пластів заводнением відносяться: зміна в'язкості нафти і фазової проникності колектора для нафти і води, прискорення гравітаційної сегрегації залишкової нафти (гравітаційне відділення в поровому просторі нафти від породи при різного виду впливах), активізація систем макротріщин за рахунок вібрації і зрушення блоків, дегазація з витісненням нафти газом з тупикових пор, залучення в розробку обтічних водою нафтових ціликів (невироблені зони продуктивного пласта із скрученими порами).

В результаті такого роду комплексного впливу відбувається зниження впливу зональної і пошарової неоднорідності на віддачу продуктивних пластів, поліпшується охоплення родовища розробкою, знижується обводненість при поліпшенні фізико-хімічних властивостей нафти. Тривалість дії на поклад в циклі — до року і більше.

Для порушення хвильових коливань використовуються серійні віброджерела, генеруючі коливання з частотою 8-18 Гц. Кількість віброджерел на одному родовищі вибирається залежно від необхідної площі охоплення родовища або його ділянки. Технологія ефективно застосовувалася в теригенних і карбонатних колекторах на 7 родовищах. В зоні впливу знаходилося 205 свердловин, з яких в середньому реагувало на вплив 75,6%. При цьому видобуток нафти збільшилася в середньому на 33,5%.

Див. також

Література

  • Табаченко М. М. та ін.. Фізико-хімічна геотехнологія. Дніпропетровськ. 2012. 310 с.
  • Аренс В. Ж. Физико-химическая геотехнология. Москва: Московский гос. Университет. 2001. 656 с.
  • Білецький В. С. Основи нафтогазової справи / В. С. Білецький, В. М. Орловський, В. І. Дмитренко, А. М. Похилко. – Полтава : ПолтНТУ, Київ : ФОП Халіков Р.Х., 2017. – 312 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.