Один долар США (банкнота)

Один долар США — найменший за номіналом федеральний резервний квиток США. На лицьовій стороні банкноти зображений портрет першого президента Джорджа Вашингтона, написаний Гілбертом Стюартом. На зворотній — дві сторони «Великої печатки США»

Один долар США
англ. United States one-dollar bill
Країна  США
Вартість 1 долар США
Висота 66,294 мм
Ширина 155,956 мм
Тип паперу 75% бавовна
25% льон[1]
Роки друку 1929 — донині
Лицьова сторона
Лицьова сторона
Дизайн Джордж Вашингтон
Рік дизайну 1963
Зворотна сторона
Зворотна сторона
Дизайн Велика печатка Сполучених Штатів
Рік дизайну 1957

Середній час перебування в побуті купюри складає близько 70 місяців (майже шість років)[2]. У 2009 році випущено понад 2,5 мільярди доларових банкнот[3].

Зображення

Всі сучасні доларові банкноти не залежать від номіналу та мають однаковий розмір 6,14×2,61 дюйма (155,956×66,294 мм).

Аверс

На аверсі в центрі зображений портрет Вашингтона, виконаний за технологією глибокого друку (зображення рельєфне). Зліва від портрета розташована печатка одного з банків-членів Федеральної резервної системи (у залежності від банку емітента на купюрі зображено різні літери від A до L). Залежно від номера букви в 4 кутах поміщена відповідна цифра (1 для А, 2 для В і т. д.).

Праворуч від портрета Дж. Вашингтона зображена печатка міністерства фінансів США. На цій печатці поміщені ваги, що символізують правосуддя, поле з 13 зірками (число перших штатів), ключ і цифра 1789 — рік заснування міністерства.

Під печатками розташовані факсиміле підписів керівників Федеральної резервної системи й Міністерства фінансів відповідно.

Реверс

На реверсі з боків зображені дві сторони Великої печатки США. У центрі слово «ONE», над яким меншими літерами написано «IN GOD WE TRUST» («В Бога Віримо»). По кутах розташовані цифри 1 з написом «ONE» поверх. Верх купюри займає напис «THE UNITED STATES OF AMERICA».

Сучасний дизайн зворотного зображення однодоларової банкноти був затверджений ще Франкліном Рузвельтом у 1935 році. У цьому ж виді з незначними змінами (сторони печаток змінені) він існує дотепер.

Ініціаторами змін у дизайні банкноти 1935 року були Генрі Уолліс і Франклін Рузвельт, її дизайнером — Едвард М. Уикс — начальник Гравірувального відділу Бюро з випуску грошових знаків і цінних паперів при Міністерстві фінансів США. Художник Микола Реріх, з яким деякі автори помилково приписують йому ідею малюнка купюри, але він не має до цього ніякого відношення.[4]

На Великій печаті США і відповідно на $ 1 купюрі є велика кількість символів, які трактуються багатьма як масонські. При цьому слід враховувати, що сама Велика печатка США існує з 1782 року.

На лицьовій стороні печаті та в правій стороні $ 1 зображені білоголовий орлан, який є національним символом США. В одній лапі він тримає 13 стріл, а в іншій оливкову гілку, що символізують те, що Сполучені Штати Америки «хочуть миру, але завжди готові до війни». Оливкова гілка традиційно зображена з 13 листям і 13 оливками. Голова орла повернута в бік оливкової гілки, що означає більшу перевагу світу, а не війні. У дзьобі орел тримає сувій з написом латинською мовою «E Pluribus Unum», що перекладається як «з багатьох — єдине». Над головою орла розташовані 13 зірок у блакитній хмарі. Зірки розташовані в рядках 1-4-3-4-1, формуючи шестикутну зірку Давида. На грудях в орла щит з 13 червоними й білими смугами.

На зворотному боці печатки й у лівій стороні $ 1 зображена незавершена піраміда, вершину якої вінчає око в трикутнику. Вона складається з тринадцяти рівнів, традиційно символізуючи 13 штатів, що спочатку входили до складу США: Массачусетс, Коннектикут, Род-Айленд, Нью-Гемпшир, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Пенсільванію, Делавер, Вірджинію, Меріленд, Північну Кароліну, Південну Кароліну, Джорджію.

На першому рівні нанесена дата 1776 римськими цифрами — «MDCCLXXVI». Око на вершині піраміди означає «Око Провидіння». Напис «Annuit Cœptis» означає «наші починання благословенні». Фраза розташована на сувої під пірамідою говорить «Novus Ordo Seclorum» — «Новий порядок століть».

Список елементів з числом тринадцять

Велика печатка США містить ряд елементів з числом 13. Потрібно враховувати, що на момент затвердження даного символу (1776 рік), тільки що утворені Сполучені Штати Америки складалися з 13 штатів.

  • 13 зірок (лицьова сторона);
  • 13 смуг на прапорі;
  • 13 стріл у лапі орла;
  • 13 оливкових листя (визначено традицією, не погоджується із законом);
  • 13 оливок на гілці (визначено традицією, не погоджується із законом);
  • 13 цегельних рівнів піраміди (визначено традицією, не погоджується із законом);
  • 13 букв у написі «E Pluribus Unum»;
  • 13 букв у написі «Annuit Cœptis», якщо букву œ вважати за дві;
  • 13 вершин у сумі у двох частин піраміди (8 у великій нижній частині та 5 у ширяючої верхньої частини);
  • 13 пучків трави поруч з пірамідою.

Історія

З 1862 по 1928 рік випускалися розміром 189×79 мм, з 1929 року їх розмір був зменшений до 155,956×66,294×0,10922 мм.

  • 1862 — перша 1-доларова банкнота була випущена під час президентства Авраама Лінкольна в період Громадянської війни. На лицьовій стороні був зображений міністр фінансів Салмон Чейз.
  • 1869 — банкнота була видозмінена. У центрі купюри зображений Джордж Вашингтон. Не зважаючи на те, що по суті вона була банкнотою США, на ній була позначена «Банкнота міністерства фінансів» (англ. TREASURY NOTE). У 1874 році напис на аверсі замінений на «Банкнота Сполучених Штатів» (англ. UNITED STATES NOTE). Зміни на аверсі та реверсі були також у 1880 році.
  • 1886 — випущений срібний сертифікат номіналом в 1 долар із зображеною на аверсі Мартою Вашингтон
  • 1896 — «освітня серія». На аверсі представлено алегоричне зображення — «історія навчає молодь». На реверсі зображено портрети Марти та Джорджа Вашингтона.

Згодом аверс $ 1 срібного сертифіката був перероблений. На ньому в 1899 році зобразили будівлю Капітолію, а під ним Авраама Лінкольна і Улісса Гранта.

  • Згодом на доларі зображувався лише портрет Вашингтона. Сучасну форму і вид отримав до 1935 року під час президентства Рузвельта. З невеликими змінами в такому ж вигляді існує і до цього дня.
  • З 1963 році стає федеральним резервним квитком (FEDERAL RESERVE NOTE), а не срібним сертифікатом, тобто купюри випущені після 1963 роки не підлягають обов'язковому обміну на срібло.

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.