Оллом Фотла

Оллом Фотла – (ірл. - Ollom Fotla, Ollom Fódla, Ollamh Fodhla) – Фотла Вчений - верховний король Ірландії. Син верховного короля Ірландії Фіаху Фінскохаха (ірл. - Fíachu Fínscothach). Час правління (згідно середньовічної ірландської історичної традиції): 943 — 913 до н. е. (згідно «Історії Ірландії» Джеффрі Кітінга) або 1318 — 1278 до н. е. згідно хроніки Чотирьох Майстрів. Його прізвище Оллом означало вищий ранг давніх ірландських поетів і знавців старовини – філідів. Спочатку ім’я у нього було Еохайд. Прийшов до влади в результаті вбивства верховного короля Ірландії Файлдергдойта (ірл. – Faildergdóit) чий батько вбив його батька – кровна помста, що здійснилась через покоління. Ввійшов в історію як король, що заснував так звану Фейс Темрах (ірл. - Feis Temrach) – Раду Тари. Ця Рада Тари скликалася кожні три роки: вожді різних ірландських племен (туата), вожді кланів, регіональні васальні королі прибували в Тару – столицю давньої Ірландії на раду під час традиційного ірландського свята Самайн – свята повернення стад худоби з літніх пасовиськ. На раді вирішувались конфлікти між кланами і туатами, приймались закони та звичаї, записувались чи запам’ятовувались філідами літописи. Рада тривала три дні і супроводжувалась бенкетом та гостиною. Ще він ввійшов в історію як засновник Мур н-Олломан (ірл. - Múr nOlloman) – свого роду давньої академії в Тарі, де проходили навчання майбутні поети, співці та носії традицій. Він правив Ірландією протягом 30 чи 40 років і помер від старості у Тарі. Він став засновником цілої династії славетних королів Ірландії. «Книга Захоплень Ірландії» синхронізує його правління з часом правління царів Мідії Арбацеса та Сосармуса, що сумнівно.

Джерела

1. Dictionary of the Irish Language. Compact Edition. - Royal Irish Academy, 1990.

2. Macalister Stewart R. A. (ed. & trans.) Lebor Gabála Érenn: The Book of the Taking of Ireland Part V // Irish Texts Society, 1956. - P. 231 – 235.

3. Geoffrey Keating. Foras Feasa ar Éirinn. 1.26.

4. Annals of the Four Masters. M 3882 – М 3922.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.