Операція «Попай»

Операція «Попай» (англ. Operation Popeye) — операція з використанням кліматичної зброї армією США під час війни у В'єтнамі (1965–1973). Назву операції було дано за ім'ям мультиплікаційного персонажа моряка Попая.

Хід операції

Почалася 20 березня 1967 року, що завершилася 5 липня 1972. Проводилась під час сезону дощів з березня по листопад. Суть операції полягала у тому, що з літаків (транспортні літаки C-130 і винищувачі F4-C) у дощових хмарах розсіювався йодид срібла, що призводило до рясних опадів. У результаті кількість опадів збільшилася утричі вище норми. Це призвело до затоплення полів з рисом та інших посівів культурних рослин, а також була розмита Стежка Хо Ши Міна, якою південнов'єтнамські партизани забезпечувалися зброєю та спорядженням. За період війни було витрачено 12 млн фунтів (5.443 × 109 г ≈ 5,4 тис. т) йодистого срібла.

Історія

Операція «Попай» була експериментальною операцією, розробленою Державним департаментом США та Міністерством оборони США. Всією технічною операцією завідував Доктор Горгінс (англ. Dr. Donald F. Hornig), уповноважений радник при Президентові США з науки і технологій. Уряд Лаосу не було проінформовано про проведення операції, про її методи і цілі.

Протягом жовтня 1966 було проведено випробування операції «Попай» на східній території Лаос на плато у дельті річки Конг.

Див. також

  • Активний вплив на гідрометеорологічні процеси
  • Метеотрон
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.