Оптичний запис звуку
Оптичний запис звуку це спосіб збереження звукозаписів на прозорій плівці. Технологія початково була розроблена для військових цілей, в широкому загалі вперше знайшла своє використання в 1920-их як формат звуку на плівці для кінофільмів. Оптичний звук урешті-решт витіснив всі інші технології запису звукового кіно до появи цифрових стандартів звуку в кіно. Оптичний звук також застосовувався для запису декількох доріжок і створення ефектів в деяких музичних синтезаторах.
Технічні особливості
Перші системи, придатні для записів фонограм на кіноплівку, модулювали звукові коливання зміною розжарювання електричної лампи. Таким чином на краю кінострічки наносилась звукова доріжка - зображення звукових коливань.
Для відтворення звуку світло лампи просвічує через плівку звукову доріжку, її оптичні коливання попадають на фотоелектронний прилад під’єднаний до процесора. Там він перетворює фотоелектричний імпульс в електричний сигнал, який посилюється і трансформується в аналогові звукові хвилі через гучномовець.
Три бренди в галузі оптичного звуку на плівці виникли в 1920-их: Photofilm, Photophone і Movietone. Четвертим претендентом, хто наздоганяв їх на ринку звукового кіно був Warner Brothers із системою запису звуку на диску, що називалася Vitaphone і синхронізувала великі (16") фонографічні записи із кінопроєктором. Багато з перших звукових фільмів, таких як хіт від Warner Brothers знятий в 1927 Співак Джазу, використовували диски Vitaphone, але до 1931 року, оптичний звук на плівці витіснить технологію окремого запису звуку на дисках.
Література
- Hans Vogt: Die Erfindung des Tonfilms. Ein Rückblick auf die Arbeiten der Erfindergemeinschaft Engl–Massolle–Vogt. Erlau bei Passau 1954
- С. Р. Барбанель, С. Р. Барбанель, И. К. Качурин, Н. М. Королёв, А. В. Соломоник, М. В. Цивкин. §14. Фотографический метод звукопередачи // Кинопроекционная техника / С. М. Проворнов. — 2-е изд.. — М.: «Искусство», 1966.