Отрутохімікати

Отрутохіміка́т речовина, що використовується для хімічної боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських рослин[1].

Отрутохімікати або пестициди, залежно від призначення, діляться на кілька основних груп. Речовини, які застосовуються для боротьби з комахами, називаються інсектицидами, для лікування рослин від грибкових захворювань фунгіцидами. Препарати, що використовуються для видалення листя рослин, мають назву дефоліанти, для знищення бур'янів гербіциди, проти бактерій бактерициди, для знищення кліщів акарициди, гризунів зооциди, личинок і гусені овіциди.

Частіше користуються класифікацією пестицидів за хімічною структурою:

Види пестицидів залежно від хімічної структуриПредставники
Хлорорганічні сполукихлориндан, гептахлор, хлортен, гексахлоран, поліхлорпінен
Фосфорорганічні сполукидихлофос, карбофос, хлорофос, фосфамід, трихлорметафос-3, метилмеркаптофос, метафос, тіофос
Ртуть органічні сполукигранозан, меркуран, меркургексан, меркурбензол
Сполуки миш'якуарсенат натрію, арсенат кальцію, паризька зелень
Похідні карбамінової кислотибетанол, карбін, севін та ін.
Ціанідиціаниста кислота, ціанамід кальцію, ціанплав
Препарати мідіордоська рідина, бургундська рідина, мідний купорос
Сірка та її сполукиколоїдна сірка, сірчаний ангідрид, мелена сірка
Препарати рослинного походженняанабазин, нікотин, піретрум

Всі отрутохімікати токсичні для людини. Деякі з них мають канцерогенні властивості. Отрутохімікати можуть викликати алергічні реакції і мати ембріотропну дію. Все це зобов'язує суворо слідкувати за тим, щоб не допускати ніяких порушень санітарно-гігієнічних правил виготовлення, зберігання, транспортування і застосування пестицидів. Найбільша небезпека отруєння існує для осіб, які працюють на протруюванні насіння, запилюванні і обприскуванні рослин, обробці приміщень складів, розбризкуванні на полях приманок, та зайнятих перевезенням або розгружанням пестицидів. Отруєння можуть зустрічатись при випадковому вживанні з їжею протравленого зерна або рослинних і тваринних продуктів, що містять пестициди.

Симптоми інтоксикації

При гострій інтоксикації хлорорганічними сполуками досить характерні загальні симптоми інтоксикації — головний біль, запаморочення, загальна слабкість, нудота, підвищення температури тіла, різка слабкість в ногах. Іноді спостерігається загальна загальмованість, посіпування м'язів рук та ніг, їх тремор. В більш важких випадках можуть виникати приступи клоніко-тонічних судом, наростає тремор рук, атаксія, розлади психіки, порушення зору. З'являється задишка, ціаноз, серцево-судинні розлади. Можливі ускладнення у вигляді паралічів, токсичного енцефаліту, які поєднуються з симптомами токсичного гепатиту та нефриту.
При попаданні отрутохімікатів на шкіру виникають дерматити різного ступеню вираженості. В деяких випадках виражені алергічні прояви: набряк Квінке, алергічний дерматит, висипання у вигляді геморагічного васкуліту, астматичний бронхіт, агранулоцитоз.

При інтоксикації сполуками миш'яку можуть зустрічатись трофічні порушення, зміна пігментації шкіри, нігтів, гіперкератози, випадіння волосся. З боку внутрішніх органів відмічаються дистрофічні зміни печінки, серцевого м'язу та інших органів.

Основні види хімічного захисту

  • Протруювання
  • Інкрустація насіння
  • Обприскування
  • Обкурювання
  • Застосування пестицидних аерозолів
  • Хімієтерапія рослин
  • Десикація

Примітки

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.