Палац Браницьких (Руде Село)

Палац Браницьких — пам'ятка архітектури в стилі палладіанства в Рудому Селі , Київська область, Володарський район.

Палац Браницьких
Руїни палацу від головного фасаду.
Руїни палацу від головного фасаду.
49°30′00″ пн. ш. 29°42′46″ сх. д.
Країна Україна
Місто Руде Село
Розташування Київська область
Тип будівлі палац
Стиль палладіанство
Будівництво кінець XVIII ст.—перебудови в середині XIX ст.
Будівлі:
палац, стайні, кухня, оранжерея, брама
Прибудови господарський флігель
Статус  пам'ятка
Стан у руїні

Палац Браницьких
Палац Браницьких (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Матеріали досліджень доводять, що садиба не належала родині Браницьких. В літературі затвердилась помилка, тому в друкованих виданнях палацову споруду в Рудому Селі часто називають «палацом Браницьких».

Унікальне і незвичне для України розпланування палацу доводить, що будували його за зразками вілл Андреа Палладіо або під сильним впливом його споруд на околицях Венеції. Найближчий аналог вілла Піовене поблизу міста Віченца, побудована самим Палладіо (трикутний фронтон центральної частини, дві бічні лоджії на висоту 2-х поверхів). До того ж, Браницькі не відрізнялися смаком в архітектурі. Усі їх помешкання — зазвичай скромної, нецікавої архітектури. Одна з Браницьких так і казала моє покликання не будувати, а садити.

Палац в Рудому Селі якраз відрізнявся цікавою архітектурою. Був вибудований з цегли, потинькований, мав ліплений декор фасадів[1]. Його перший поверх рустований, рустованими були і кути відкритих, двоповерхових лоджій, облямованих колонами іонічного ордеру[1].

Вікна центрального об'єму напівциркульні і прикрашені гірляндами. Внутрішнє розпланування анфіладою[1]. Менший за розмірами, ніж згадана вілла Піовене, палац мав більш привітний вигляд, ніж Піовене, і був доповнений одним флігелем, в'їзною брамою з колонами і пейзажним парком. А це вже справжній палацово-парковий ансамбль. Лише провінційне виконання проекту дещо знижувало його художній рівень, додаючи наївності та затишку, бо був відхід від холодної, поміркованої архітектури класицизму. На затишок враження впливала і асиметричність споруди, де був вибудуваний лише один флігель праворуч від палацу.

Власники маєтку

Палац побудований для Станіслава Залєвського гербу h Prawdzic наприкінці 18 ст. Звідси палладіанські форми. В середині 19 ст. палац перебудували.

Шлюб Залєвського з Теклею Потоцькою не дав дітей і маєток перейшов до племінниці Феліції Івановської (Felicja Prawdzic Zalewska). Вона віддала маєток своїй доньці Констанції (1821–1880) одруженої з Ернестом Жевуським.

У шлюбі Констанції та Ернеста Жевуського було троє дітей: Марія, Ернестина та Адам. Адам Жевуський був одружений з Марією Потоцькою (дочкою Володимира Потоцького з Дашева). Подружжя Адама та Марії, уродженої Потоцької мало сина Вацлава та дочку Ернестину Жевуських. Єдиною дочкою Вацлава Жевуського була Софія Жевуська, остання володарка маєтку. Вона померла у 1974 році, одружена зі Стефаном Подгорським (Степан Михайлович). Софія була правнучкою, а не онукою Констанції Іванівської, як це часто згадується у літературі.

Крім того Софія Жевуська зі сторони родини Потоцьких була власницею старовинного спадку Потоцьких — Дашівського ключа. У 1911 р. Ернестина Жевуська, Софія та Стефан Подгорські володіли м. Дашевом, селами Купчинцями, Шабельною (всього 4 082 дес. землі) [2]

В радянський період

За часів СРСР садибу конфіскували. Палац використовували як колгоспну контору. Далі палац постраждав від пожежі і його покинули напризволяще. Згодом споруда постраждала від дощів і негоди і розвалилась, упав садовий фасад палацу і дах. Були знищені всі історичні інтер'єри.

Внесений до державного переліку пам'яток ще за часів УРСР, палацово-парковий ансамбль в Рудому Селі не отримав ні збереження, ні — захисту від руйнації.

Садибна церква

Більше пощастило садибній церкві. Вибудована в стилі пізнього класицизму, збережена, ремонтована. Передана релігійній громаді.

Примітки

  1. «Памятники градостроительства и архитектуры УССР», т 1, Киев, «Будівельник», 1983, с.135
  2. "Оксана Лобко, Еволюція маєткового комплексу графів Потоцьких (герб Пилява) у правобережній Україні 1830–1917 рр.". Дух і Літера No 20 Польські студії *спеціальний випуск*=2008 року.[недоступне посилання з липня 2019]

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.