Палац графа Шувалова

Мисли́вський пала́ц гра́фа Шува́лова — садиба, замок, збудований в стилі французького Ренесансу для нащадків російської аристократії голландським архітектором в 18931903 роках.

Палац графа Шувалова

48°52′21″ пн. ш. 30°41′50″ сх. д.
Тип замок
Країна  Україна
Розташування Тальне
Архітектурний стиль французький ренесанс
Матеріал цегла
Будівництво 1893  1903
Стан реставрується
Адреса Тальне, вул. Радянська, 48
Ідентифікатори й посилання
Палац графа Шувалова (Черкаська область)

На думку Михайла Відейка, кандидата історичних наук, парк та замок з'явились ще наприкінці XVIII століття, одночасно із «Софіївкою». Тут теж була скеля кохання, каскад ставків та обов'язковий підземний хід. За версією вченого, Шувалов на початку XX століття лише перебудував існуючий мисливський замок[1].

Замок має 3 башти, одна з яких напівбашта, з балконом, прикрашена шуваловським гербом. Тут також є фахверк; парадний, ренесансно-пишний вхід поруч з шале-фахверковим шматком; ліпнина; романтичні дахи, вкриті черепицею; флюгер.

Садиба та замок нині є частиною Тальнівського парку – парку-пам'ятки садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.

«Памятники архитектуры и градостроительства УССР»

Замок зведено з цегли на бутовому фундаменті і цоколі, стіни вкриті теразитовою штукатуркою. Планування складається з 2 частин: південної мешкальної та північної в стилі англійських котеджів (вона мала господарське значення). Житлова частина мала регулярну планово-просторову забудову. Кути головного фасаду закріплені квадратною північною та круглою південною баштами. Центральна частина акцентована 5-гранною баштою, яка над першим ярусом переходить в напівкруглу. Симетрично до неї розташовані сходи головного входу. Центральна частина тильного фасаду виділена 2 симетричними прямокутними ризалітами, що виходять на невелику терасу.

Архітектурне оформлення споруди мінімалістичне: фасади з ритмічно розташованими прямокутними вікнами завершуються карнизами складного профілю. Декорація інформує про функціональні вузли замку: головний вхід обламлений вухастим налічником та напівкруглим сандриком з мушлею і тимпані. На центральній башті балкон і ліпний картуш. Вхід з протилежного боку оформлений теж вухастим налічником та фронтоном з ліпниною. Балюстрада тераси оформлена в стилі модерн.

Внутрішнє планування мішане: є велика зала по центру, анфілада житлових приміщень в північній частині та ізольована південна частина.

За втручання прокуратури громаді м. Тальне повернуто Мисливський замок Шувалова вартістю 5 млн грн

У жовтні 2014 року в ході прокурорської перевірки щодо додержання законодавства у сфері охорони об’єктів історико-культурної спадщини прокуратурою Тальнівського району встановлено, що пам’ятка архітектури загальнодержавного значення – Мисливський замок Шувалова в м. Тальному, є безхазяйною, а відтак бюджетні кошти на її утримання та реставрацію не виділяються.

З метою усунення встановлених порушень та передачі пам’ятки архітектури у комунальну власність прокуратурою в інтересах Тальнівської міської ради заявлено позов до суду, який у жовтні поточного року було задоволено.

У грудні на виконання вказаного рішення суду та відповідно до вжитих заходів прокуратури Тальнівського району державним реєстратором зареєстровано право власності на вказаний об’єкт за Тальнівською міською радою.

Галерея

Примітки

  1. В статті «Два замки» («Український музей», № 4 (11)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.