Палац князів Гагаріних

Палац князів Гагаріних — пам'ятка архітектури національного значення, культурної спадщини Україні, розташований в місті Одеса за адресою вулиця Ланжеронівська, 2. Побудований архітектором Людвігом Оттоном в 1842–1850 рр. Будівля в стилі класицизму, з вапняка.

Палац князів Гагаріних
Палац князів Гагаріних
Палац князів Гагаріних
46°29′05″ пн. ш. 30°44′40″ сх. д.
Країна  Україна
Місто Одеса
Тип палац
Стиль класічний
Будівництво ???—1850 роки
Статус  Пам'ятка архітектури національного значення,Пам'ятка історії місцевого значення
Стан добрий

Палац князів Гагаріних
Палац князів Гагаріних (Україна)
 Медіафайли у Вікісховищі

Історія

Згідно охоронної табличці, дата будивництва палацу 1842–1850 р. Хоча, за матеріалами досліджень краєзнавця Тетяни Донцової, час будівництва палацу необхідно віднести до рубежу 1859–1860 рр[1]. У будівлі знаходилося літературно-артистичне товариство. У 1909–1911 рр. тут проходили художні виставки, в яких брали участь Костанді, Рубо, Айвазовський[2]. В теперішній час в будівлі розташований Одеський літературний музей. На будівлі є меморіальна табличка на честь засновника музею, письменника і журналіста Н. А. Бригіна.

Опис

Будівля в стилі класицизму, з вапняка, поштукатурена. Двоповерхова, з підвалом, план у вигляді трапеції з трьома напівциркульними виступами з боку моря. Первісне планування не збереглося. Фасади горизонтально розчленовані пасками, завершені розвиненим карнизом з високим гладким аттиком, прикрашені з боку моря пілястрами коринфського ордена. Вікна обрамлені лиштвами, головний вхід фланкирований спареними колонами тосканського ордену. Віконні отвори прямокутні в парадних кімнатах, з боку моря — великі напівциркульні[3].

В інтер'єрі палацу збереглася багата обробка в аванвестибюлі, вестибюлі з двосторонніми мармуровими сходами, в парадному залі другого поверху і двох прилеглих кімнатах. Декор стін і стель ліпний, на верхньому поверсі — з позолотою.

Раніше в реєстрі пам'яток архітектури місцевого значення разом з палацом вказувалася споруда, розташована нижче по схилу. Проте надалі її викреслили зі списків. Споруда має 3 поверхи і за останніми даними є складом, що належав князям Гагаріним[1].

Галерея

Примітки

  1. Дом князя Гагарина: Сборник научных статей и публикаций/ Одесский литературный музей — Вып. 6, часть 1, Одесса, 2011
  2. Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе/ сост. И. В. Аратюнова, Н. Н. Мотырева — Одесса, ФЛП «Фридман А. С.», 2011
  3. Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. Киев, «Будівельник», 1985

Джерела

  • Памятники градостроительства и архитектуры Украинской ССР. Киев, «Будівельник», 1985
  • Указатель памятников и памятных мест по городу Одессе/ сост. И. В. Аратюнова, Н. Н. Мотырева — Одесса, ФЛП «Фридман А. С.», 2011
  • Дом князя Гагарина: Сборник научных статей и публикаций/ Одесский литературный музей — Вып. 6, часть 1, Одесса, 2011
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.