Пам'ятники Лубен

У сучасних Лубнах встановлено доволі багато пам'ятників і пам'ятних знаків.

Давні Лубни

Значною подією в житті Лубен стало святкування 1000-ліття міста у 1988 році (за радянських часів) — до цієї дати не лише впорядковувалось місто, в тому числі існуючі пам'ятники, а й було приурочено спорудження 2 найвеличніших монументів міста, присвячених са́ме цій знаменній даті, щоправда вони вийшли тематично тотожними й спільно безособовими.

Ще однією особливістю пам'ятників Лубен є те, що в наш час це славне своєю історією українське козацьке місто нагадує справжній «заповідник» вшанування «ідеологічно правильних» радянських військових і політичних діячів (пам'ятник С. М. Кірову, В. І. Чапаєву[1] (демонтовані), стела на честь 50-річчя Комсомолу)

Низка пам'ятників Лубен, як і в інших містах традиційно, містяться в або біля міських парків і скверів (Міський парк, Дитячий ПКіВ імені Олеся Донченка, сквер імені Тараса Шевченка). Деякі з лубенських пам'ятників, як пам'ятник Олександру Пушкіну, в незадовільному стані.

За незалежності України (19902000-ні рр.) в Лубнах з'явилися лише «обов'язкові» меморіали і пам'ятні знаки — меморіал ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС, пам'ятний знак загиблим лубенцям у війні в Афганістані тощо.

Назва Рік встановлення Розташування Фото Короткі відомості
Воїнам-афганцям, пам'ятний знакпо вулиці Ярослава Мудрого, перед госпіталем для ветеранів ВВВВстановлено
Воїнам 337-ї стрілецької дивізії, пам'ятний знак1974по вулиці Ярослава Мудрого, навпроти ЗОШ № 1Встановлено радянською владою у 1974 році на честь вояків 337-ї стрілецької дивізії, що брала участь у відвоюванні Лубен радянськими військами у німців під час Другої Світової війни 18 вересня 1943 року[2].
«Дівчинка з голубами», паркова скульптурабіля літнього концертного майданчика у Лубенському дитячому парку культури і відпочинку імені Олеся Донченка
Лубенцям-учасникам ліквідації аварії на ЧАЕС, меморіална розі вулиці Монастирської та тупику вул. Монастирської біля міського парку
Олександру Пушкіну1987наприкінці вулиці Пушкіну перед пішим спуском (сходами) до СулиПам'ятник російському поетові Олександру Пушкіну відкрито 1987 року. Автори — скульптор В. І. Семенюта, архітектор Вол. І. Семенюта[3]. Станом на літо 2009 року пам'ятник у незадовільному стані.
Тисячоліттю заснування міста1988на початку вулиці Ярослава Мудрого на розі з вулицею ВолодимирськоюВстановлено з нагоди святкувань 1000-ліття міста Лубен (1988 рік)
Тисячоліттю Лубен, монумент1988на Володимирському майданіВстановлено з нагоди святкувань 1000-ліття міста Лубен (1988 рік). Автори — скульптор А. В. Кущ та архітектори М. Й. і О. М. Барановські, В. Г. Штолько.
Бійцям-в'язням німецько-фашистського концтабору, пам'ятний каміньбіля ЗОШ № 10Встановлено на місці влаштування гітлерівцями в 194142 роках концтабору для вояків Червоної армії
Тарасові Шевченку1964, 2014у сквері Тараса Шевченка по вулиці ВолодимирськійСпоруджено на честь 150-річчя від народження видатного українського поета Т. Г. Шевченка 1964 року[4]. До 200-річчя великого Кобзаря (2014) пам'ятник було реконструйовано, внаслідок чого він набув фактично нового вигляду[5].
Юним героям-антифашистаму центрі Лубенського дитячого парку культури і відпочинку імені Олеся ДонченкаПам'ятник юнакам Борі Гайдаю, Вані Сацькому і Толі Буценку, які загинули у боротьбі проти німців, здійснивши в січні 1943 року диверсію в залізничному депо, було встановлено радянською владою 1959 року. Автори — Є. Горбань та архітектор С. Кілессо[6].
на честь 50-річчя Комсомолу, стелаПокинутий «Молодiжний парк» справа від міського стадіону перед спуском до Сули по вулиці Я. Мудрого

Колишні пам'ятники

Назва Дата встановлення Дата знесення Розташування Фото Короткі відомості
Сергію Кірову, погруддя22 лютого 2014у скверику на Володимирському майдані
Володимиру Леніну197122 лютого 2014у міському парку на розі вулиць Володимирської та Г. ТютюнникаПам'ятник вождю пролетаріату В. І. Леніну на початку Лубенського центрального міського парку (тоді Парк Леніна) було відкрито 1971 року. Автори — скульптор П. Отапенко та архітектори А. Кулішов[7]

Примітки

Джерела і посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.