Панельне будівництво
Панельне будівництво — один із способів збірного будівництва, включаючи сучасний спосіб «крупнопанельного домобудування», з випуском всіх елементів «панельних будинків» на спеціалізованих підприємствах великопанельного і каркасно-панельного домобудування. Метод, заснований на використанні при зведенні багатоповерхових житлових будинків, великих адміністративних і будівель громадського призначення типових серій попередньо виготовлених елементів конструкцій будівель: блоків, великих залізобетонних панелей і плит заводського виробництва.
Будівництво панельних будинків неможливе при відсутності доріг достатньої вантажопідйомності і ширини (спеціальні машини для доставки великих монтажних одиниць — панелевози, в складі автопоїзда важать до 40 тонн і мають транспортні радіуси розворотів до 18 метрів або вимагають організації наскрізних проїздів уздовж кожного монтованого будинку). Використання потужного підйомного устаткування на будівельних майданчиках (маса панелей до 9 тонн при вильотах стріли не менше 30 метрів) вимагає використання кранів вантажопідйомністю від 14 тонн.
Переваги і недоліки
За якістю будь-які вироби, виготовлені в заводських умовах з належним техконтролем, завжди будуть відрізнятися в позитивну сторону від виробів, вироблених прямо на будмайданчику.
Значно спрощується монтаж. На будмайданчик доставляють уже готові деталі, які будівельникам залишається лише змонтувати. В результаті цього продуктивність праці на такій споруді дуже висока. Площа будівельного майданчика набагато менша необхідної при будівництві цегельного будинку. Такі тривалі і трудомісткі процеси, як установка арматури або бетонування, які характерні для монолітного домобудівництва, повністю виключені. І як раз в цьому фахівці бачать головну перевагу панельного домобудування перед іншими типами будівництва.
Недоліком є неможливість випуску широкого асортименту конструкцій. Різноманітність форм обмежується наявними типовими опалубками. Фактично, на заводах ЗБВ виготовляються тільки конструкції, що вимагають масового застосування. Через це широке впровадження технології збірного залізобетону призводить до появи великої кількості однотипних будівель, що, в свою чергу, призводить до деградації архітектури регіону.
Посилання
- Збірні залізобетонні конструкції; Збірні конструкції; Об’ємно-блокове домобудування; Повнозбірне будівництво // Термінологічний словник-довідник з будівництва та архітектури / Р. А. Шмиг, В. М. Боярчук, І. М. Добрянський, В. М. Барабаш ; за заг. ред. Р. А. Шмига. — Львів, 2010. — С. 97; 136; 155. — ISBN 978-966-7407-83-4.