Параван (морська справа)

Параван (від англ. paravane, від лат. parare — «захищати, запобігати» (відбивати) і англ. vane — крило, лопать, кермо) — у морській справі — пристрій, що буксирується для захисту корабля від якірних мін. Складається з корпусу з крилом особливої форми, стабілізатора глибини і різака для перерізання мінрепів. Параван з'єднується з кораблем за допомогою троса, при траленні опускається з обох бортів на параван-балках, на ходу відходить від корпусу і рухається на заданій глибині. При торканні троса паравана мінрепа його міна відводиться по тралювальній частині в сторону від корабля, а мінреп перерізується різаком. Може використовуватися на будь-яких кораблях, у такому випадку називається параван-охоронець.

Спуск паравана з борту австралійського легкого крейсера «Сідней» часів Другої світової війни. Січень 1940
Паравана, прикріплений до борту американського лінкора «Техас». Військово-морський музей. Техас. США

Перший параван розроблений 1914—1916 роках британськими морськими офіцерами командером Сесілем Усборном та лейтенантом С.Берні. Фінансування здійснював засновник авіаційної компанії Bristol Aeroplane Company сер Джордж Вайт.

Див. також

Література

  • Chisholm, Hugh, ed. (1922). «Paravane» . Encyclopædia Britannica (12th ed.). London & New York.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.