Перикарп

Перикарп, перикарпій, опліддя, навколопліддя, оплодень (лат. pericárpium) — частина плоду насіннєвих рослин. Оболонка, що покриває насіння і формує зовнішній вигляд і форму плоду, зазвичай становить основну частину плоду і служить для захисту насіння від зовнішніх впливів. Формується із зав'язі, іноді за участю інших органів квітки (наприклад, гінецея, квітколожа або чашечки). Важлива морфологічна характеристика рослин.

Персик в розрізі
Плід (кістянка) персика в розрізі.

Перикарп формується з трьох, зазвичай добре помітних шарів:

  • Зовнішній позапліддя, або епікарпій (лат. epicarpium), або екзокарпій
  • Середній міжпліддя, або мезокарпій (лат. mesocarpium)
  • Внутрішній внутріпліддя, або ендокарпій (лат. endocarpium)

Тканина плоду, що формується переліченими шарами, може бути різної консистенції від м'якої і соковитої до волокнистої або навіть твердої здерев'янілої. У плодів різних рослин найбільш помітні, важливі з точки зору людини частини плоду утворюються різними шарами, що служить класифікаційною ознакою рослини.

З шарів навколопліддя, переважно із позапліддя сухих плодів, можуть формуватися різні пристосування у формі шипів, лопатей, колючок з гачками або щетинок, які сприяють поширенню насіння вітром і тваринами. У ряду рослин навколопліддя забезпечує вивільнення насіння розкриттям або розпад плодів після їх дозрівання.

Будова і властивості навколопліддя характеризують плоди при визначенні їх типу, це одна з основних ознак, що застосовуються для класифікації плодів в карпології.

Посилання

Див. також

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.