Перший поділ Бенгалії
Перший поділ Бенгалії (1905-1911) — невдала спроба розділу історико-культурної області Бенгалія британською колоніальною владою Індії. 16 жовтня 1905 лорд Джордж Керзон, британський віце-король Індії, віддав наказ про розподіл Бенгалії. Але через початок, у тому числі і під впливом російської революції 1905, національно-визвольних хвилювань обидві Бенгалії, Східна та Західна, знову були об'єднані в одну адміністративну одиницю вже в 1911.
Другий поділ Бенгалії припав на 1947, коли Індія здобула незалежність, і Бенгалія була знову розділена на дві частини (за релігійною ознакою). Східна частина Бенгалії, де переважали мусульмани, відійшла до Східного Пакистану (пізніше - Бангладеш), західна частина - до сучасної Індії з центром в місті Колката.
Передумови
Бенгалія, яка обіймала дельту річки Ганг і розташовувалася на перехресті річкових, морських і сухопутних шляхів, в кінці XIX століття представляла собою найрозвиненішу частину Британської Індії. Наскільки це було можливо в умовах колоніального гніту британців, бенгальці, незважаючи на поділ за релігійною ознакою, досить згуртовано почали захищати національні інтереси свого регіону. Рідним для бенгальців є бенгальська мова.
Після XV століття бенгальці в релігійному відношенні розділилися на дві великі групи - сповідників традиційного індуїзму та прийшлого ззовні ісламу. Тільки незначна частина мусульман Бенгалії належить до нащадків стародавніх мусульманських завойовників Індостану (моголів, арабів, тюрків). Більшість же (98%) являло собою перейшовших з плином часу в більш мобільний в соціальному плані іслам індуїстів, які не бажали миритися з кастовими бар'єрами. Намагаючись зміцнити британське правління в Індії, британці ініціювали розділ, прагнучи і далі користуватися релігійними відмінностями народу в руслі своєї традиційної політики «розділяй і володарюй». Але на початку XX століття основним завданням як індуїстів, так і мусульман було повалення британського режиму, а не викроювання національно-релігійних округів.
У 1911, після безперервних заворушень свадеші, єдина Бенгалія була відновлена.
Див. Також
Посилання
- Бенгалії в 1905 і початок масового руху за об'єднання[недоступне посилання з листопадаа 2019]
- Ahmed, Sufia (2012). Partition of Bengal, 1905. У Islam, Sirajul; Jamal, Ahmed A. Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (вид. Second). Asiatic Society of Bangladesh.
Книгопис
- David Ludden, (2013) India and South Asia: A Short History Oneworld Publications
- Burton Stein, (2010) A History of India, (2nd ed) Wiley-Blackwell
- Barbara Metcalf; Thomas Metcalf (2006). A Concise History of Modern India (2nd ed.) Cambridge University Press
- Hermanne Kulke; Dietmar Rothermund. A History of India (4th ed.) Routledge
- Ian Talbot; Gurharpal Singh (23 July 2009). The Partition of India Cambridge University Press. ISBN 978-0-521-85661-4
- Peter Hardy (7 December 1972). The Muslims of British India CUP Archive. ISBN 978-0-521-09783-3.
- Francis Robinson (1974). Separatism Among Indian Muslims: The Politics of the United Provinces' Muslims, 1860—1923. Cambridge University Press.
- Ian Talbot (2016) A History of Modern South Asia: Politics, States, Diasporas Yale University Press
- Craig Baxter (1997) Bangladesh: from a nation to a state Westview Press