Планета — очне яблуко

Планета — очне яблуко — гіпотетичний тип припливно синхронізованої планети, яка через це може виглядати як очне яблуко[1]. Описаний стан складається, коли планета обертається досить близько до світила і його гравітація створює синхронізацію. Таким чином, найімовірніші системи для виникнення планет такого типу мають утворюватися навколо червоних карликів — невеликих і досить холодних зірок, у яких зона, придатна для життя, ближча до світила, ніж орбіта Меркурія[2].

Гаряча планета-очне яблуко в поданні художника
Холодна планета-очне яблуко в поданні художника

Переважно це відноситься до планет земної групи, на яких може бути рідка вода, і на яких через синхронізацію спостерігаються значні перепади температури від постійно освітленої сторони до темної. Таким чином, планета може бути, наприклад, крижаною, але мати область, у якій вода знаходиться в рідкому стані, через що з'являється подібність з очним яблуком.

Можливий також поділ цих планет на «холодні» і «гарячі», в залежності від того, на якій стороні присутня вода в рідкому стані. На освітленій стороні «гарячої» планети температура така висока, що рідкої води там не буде, але вона буде на темній, і навпаки, у «холодної» планети темна сторона буде надто холодною.

Хоча такі планети поки не відкрито, вони можуть бути поширені, а через широкий діапазон температур на них у деяких областях може існувати життя, як-то поздовж планетного термінатору[3]. Водночас, як зазначено вище, передбачається, що планети такого типу існують насамперед у системах червоних карликів. Активність червоного карлика змінюється вибухово протягом короткого часу, за який потужність ультрафіолетового випромінювання зростає в сотні і тисячі разів. Унаслідок цього поверхня прилеглих планет повинна стерилізуватися, а в найважчих випадках вони можуть навіть втратити атмосферу. Згідно астробіологу Дуґласу Ґаланті, малоймовірно, що у планет цього типу вистачає часу для виникнення і розвитку життя[2].

Планетою такого типу може бути KOI-2626.01[4]. У системі TRAPPIST-1 таких планет може бути кілька.

Примітки

  1. (англ.) Starr, Michelle (5 січня 2020). Eyeball Planets Might Exist, And They're as Creepy as They Sound. ScienceAlert.com. Процитовано 6 січня 2020.
  2. (англ.) Charles Q. Choi (25 квітня 2013). Eyeball Earths. Astrobiology Magazine. Процитовано 28 березня 2020.
  3. (англ.) Raymond, Sean. Forget “Earth-Like”—We’ll First Find Aliens on Eyeball Planets // Nautilus.
  4. (англ.) Tasker, Elizabeth. The Planet Factory: Exoplanets and the Search for a Second Earth. Bloomsbury Publishing, 7 вересня 2017. — ISBN 978-1-4729-1775-1.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.