Повітряні полотна

Повітряні полотна (англ. aerial silk, aerial contortion, aerial ribbons, aerial silks, aerial tissues) — різновид повітряної гімнастики, учасники якого виконують трюки на підв'язаних до стелі тканинних полотнах. Цей вид спорту у 90-х роках ХХ століття популяризував Цирк дю Солей, додавши до нього концепцію повітряних мистецтв як танцювальної форми та театральної виразності, а не суто гімнастичного мистецтва руху.

Історія

Історичні дані різняться щодо моменту виникнення повітряної гімнастики. Але всі вони сходяться в одному — це один із наймолодших напрямів у гімнастиці.

У книзі «Просто цирк» Стівена Сантоса розповідається історія про те, що в 1959 році в одній із французьких циркових шкіл учениця підготувала номер на довгому шматку тканини. Трюки дівчини справили неабияке враження на викладачів. Однак після цього випадку гімнастика на повітряних полотнах була незаслужено забута більш, ніж на 30 років. І тільки в 1996 році інтерес до неї спалахнув знову, коли одна з артисток знаменитого Цирку дю Солей стала учасницею шоу Quidam і показала номер з полотнами.

Інші дані говорять про те, що попередницею гімнастики на полотнах була гімнастика на ременях, яка існувала в Китаї ще в XVII столітті. Прототипом сучасних полотен в той час були ремені або шкіряні стрічки, які артист обмотував навколо зап'ясть, виконуючи різні трюки. Взявши за основу китайську практику, у 1987 році канадський гімнаст Андре Сімард за дорученням керівництва Цирку дю Солей, де він працював, удосконалив повітряну гімнастику на полотнах. Під час першого виступу Андре поєднав гімнастику з цирковими трюками в повітрі[1].

У 1996 році завдяки старанням Жерара Фазолі — акробата, артиста та з 2012 року директора Національного центра циркових мистецтв Франції — гімнастика на повітряних полотнах стала обов'язковою дисципліною в усіх навчальних циркових закладах Франції[2].

Обов'язкові елементи виконання трюків

Виступ гімнастки на повітряних полотнах

У повітряних полотнах є 3 невіддільні елементи виконання трюків:

  • Піднімання на висоту використовують під час виконання трюків у повітрі. Існує три різновиди піднімання — базове, французьке та російське.
  • Обмотування тканиною — процес обмотування частин тіла гімнаста тканиною, на якій він висить. Цей процес супроводжується додатковим гімнастичним елементом — шпагатом, розгойдуванням тощо.
  • Політ з висоти — техніка падіння, за якої попередньо обмотане полотно розкручується та допомагає гімнасту безпечно спуститися на підлогу.

З трьох типів трюків політ з висоти є найскладнішим і найнебезпечнішим елементом. Повітряні полотна — мистецтво, яке вимагає високого ступеня міцності, сили, гнучкості, сміливості, витривалості та спроможності багато практикуватися.

Відомі гімнасти з повітряних полотен

Виступ Фреди Деб у дуеті

Серед відомих гімнастів світу, які допомагають створювати та розвивати повітряні полотна, є:

  • Фред Деб — французька гімнастка, організаторка Французького фестивалю повітряних танців;
  • Елсі Сміт і Сереніті Сміт Форчіон — сестри-близнючки, американські гімнастки, засновниці та художні керівники Центру циркового мистецтва Нової Англії (NECCA);
  • Дрея Вебер — американська гімнастка й акторка, яка грає ролі циркових артистів у фільмах.

Примітки

Джерела

  • Santos Steven. Simply Circus. Introduction to Rigging Lyras and Trapeze Bars. Simply Circus, Inc. 2013.
  • Гуревич З. Б. О жанрах советского цирка: учебное пособие для училищ циркового и эстрадного искусства и отделений режиссуры цирка театр, институтов. — Москва: Исусство, 1984. — 303 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.