Подвійний шах

Подвійний шах (записується ++ [1]) - це шах, при якому на короля опонента нападають одночасно дві фігури[2] або фігура і пішак. Зазвичай подвійний шах трапляється так: перша фігура ставить шах і одночасно цим ходом відкриває лінію для іншої фігури, яка тим самим оголошує другий шах. Через зазначені властивості подвійний шах особливо небезпечний. У випадку подвійного шаху не може брати участь король сторони, що атакує. Також такий шах не може бути оголошений двома кіньми або слонами. Від звичайного шаха можна захиститися трьома способами: ухилитися (втекти) королем, побити нападаючу фігуру іншою фігурою або перекрити лінію шаху. Однак у разі подвійного шаха є тільки один порятунок — хід королем, при цьому король іноді може сам побити нападаючу фігуру.

abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
1. Ле6-g6# Подвійний шах і мат!

Раніше подвійний шах міг записуватися в нотації двома плюсами (++).

Подвійний шах після ходу пішака можливий:

  1. Якщо він бере фігуру або пішака супротивника з шахом, при цьому відкриваючи вертикальну лінію з другим шахом від тури або ферзя.
  2. При взятті пішака противника на проході. У цьому випадку можливий не тільки шах одночасно пішака, що б'є і фігури, але і подвійний шах двома фігурами (в останньому випадку взяття на проході відкриває відразу дві лінії — вертикальну і діагональну). Останній випадок є єдино можливим варіантом «подвійного розкритого шаха », тобто коли подвійний шах може поставити фігура, яка сама не атакує короля (при цьому іноді король може і захиститися від шаха взяттям цієї ж фігури).
  3. Після перетворення пішака в фігуру (в будь-яку, але обов'язково з шахом), і при цьому відкриваючи лінію для шаха від іншої своєї фігури (ферзя, тури, слона). В цьому випадку можливий подвійний шах відразу двома турами — пішак забирає фігуру, яка стоїть на останній горизонталі, і перетворюється в туру (з шахом), відкриваючи своїм зрушенням другий шах від іншої тури.

На першій діаграмі наведено приклад подвійного шаха: тура ставить шах і одночасно відкриває діагональ слону, який також ставить шах.

Подвійний шах використовується в деяких красивих комбінаціях. У партії Мазуцкий — Колиш, білі шляхом жертви ферзя залучили короля на невигідне для нього поле d8. Після цього король потрапив під подвійний шах турою і слоном ходом Cd2-g5 ++. Попри те, що білий слон атакований ферзем на g4 і конем на є4, а біла тура — ферзем на g4, чорні не можуть ні взяти одну з фігур, ні захиститися. Тому єдина відповідь чорних — втекти королем на е8. Тепер король чорних перебуває в матовій ситуації: у нього немає жодного поля, на яке він міг би піти. Білі ставлять мат турою на полі d8, що захищене власним слоном.

Мазуцкий - Коліш. 1864, кафе «Режанс».
abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
1. Фd4-d8+!
abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
1... Kpe8:d8 2. Cd2-g5++
abcdefgh
8
8
77
66
55
44
33
22
11
abcdefgh
2... Крd8-e8 3. Лd1-d8#!

Див. також

Примітки

  1. У деяких видах нотацій (наприклад FEN) записується як звичайний шах, за допомогою одного плюса (+); двома плюсами іноді записується мат.
  2. У деяких різновидах «казкових шахів», наприклад у «циліндричних шахах», подвійний шах може бути оголошений однією фігурою.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.