Поезія Стародавнього Риму
Поезія Стародавнього Риму — художньо-образна словесна творчість, в якій мова використовується з естетичною чи знаково-символічною метою. У поетичному тексті головна роль зазвичай відводиться формі висловлювання. Поезія є мовним мистецтвом, яке передбачає максимальне використання мовних засобів, а також творення нових поетичних образів шляхом метафоризації чи метонімізації тексту. Термін «поезія» вживається у багатьох значеннях. Поезія зазвичай протиставляється прозі.
У Стародавньому Римі першою поезією були сатури та фесценіни, що потім впродовж століть еволюціонували в інші жанри, особливо під грецьким впливом. Протопоезією були звичайні усні народні пісні, які пізніше були записані та стали попередниками сатур та фесценін.
Римська проза багата видатними представниками. Всім нам відома «Енеїда» Вергілія, що стала натхненням Івана Котляревського для написання своєї бурлескно-травестійної поеми «Енеїди». Також варто згадати таких поетів як Лівій Андронік, Енній, Луцилій, Катулл, Вергілій, Горацій, Овідій, про яких і піде далі мова.
Вплив усної народної творчості. Рання поезія
До нас майже не дійшли зразки усної народної творчості, що існувала в римлян у давній період і довго була притаманна нижчим прошаркам населення. У вищих класів вона настільки була подавлена грецьким впливом, що нахлинуло з ІІІ ст., що майже не відобразилась у римській літературі. Римські письменники та вчені, римські антиквари не цікавилися фольклором, не збирали та не записували народних пісень, висловів, розказів. Про них ми можемо говорити лише за окремими згадками в літературі.
Відомо, що у римлян були застільні пісні. На бенкетах під мелодію музичних інструментів, зокрема флейти, оспівували діяльність видатних особистостей. Схожого типу були погребальні пісні, в яких професійні плакальниці на поминках оплакували покійного і оспівували його заслуги за життя.
До іншого жанру належали фесценіни або сатури. Це була початкова форма національно-римської сатири і разом з тим драми. Цьому жанру були характерні хорові пісні, що супроводжувалися танцями, які співали під час збору урожаю. Назва фесценіни пов'язана з назвою етруського міста Фесценії. У Тіта Лівія є розповідь про те, як в 364 році римляни страждали від епідемії і, бажаючи задобрити богів, запросили етруських акторів. Ті ж розіграли виставу з танцями під флейту. Римська молодь до цього пізніше додала жартівливі вірші. Так виник жанр сатири.
И в этот, и в следующий [364 г.] год, когда консулами стали Гай Сульпиций Петик и Гай Лициний Столон, мор не прекращался. Ничего достопамятного за это время не произошло, если не считать лектистерния, устроенного для умиротворения богов в третий раз со времени основания Города. Но поскольку ни человеческое разумение, ни божественное вспоможение не смягчали беспощадного мора, то суеверие возобладало в душах и тогда-то, как говорят, в поисках способов умилостивить гнев небес были учреждены сценические игры — дело для воинского народа небывалое, ибо до тех пор единственным зрелищем были бега в цирке.Впрочем, как почти всегда бывает вначале, предприятие это было скромное, да к тому же иноземного происхождения. Игрецы, приглашенные из Этрурии, безо всяких песен и без действий, воспроизводящих их содержание, плясали под звуки флейты и на этрусский лад выделывали довольно красивые коленца. Вскоре молодые люди стали подражать им, перебрасываясь при этом шутками в виде нескладных виршей и согласовывая свои телодвижения с пением. Так переняли этот обычай, а от частого повторения он привился. Местным своим умельцам дали имя „гистрионов“, потому что по-этрусски игрец звался „истер“; теперь они уже не перебрасывались, как прежде, неуклюжими и грубыми виршами, вроде фесценнинских, — теперь они ставили „сатуры“ с правильными размерами и пением, рассчитанным на флейту и соответствующие телодвижения.
Несколько лет спустя Ливий первым решился бросить сатуры и связать все представление единым действием, и говорят, будто он, как все в те времена, исполняя сам свои песни, охрип, когда вызовов было больше обычного, и испросил позволения рядом с флейтщиком поставить за себя певцом молодого раба, а сам разыграл свою песню, двигаясь много живей и выразительней прежнего, так как уже не надо было думать о голосе. С тех пор и пошло у гистрионов „пение под руку“, собственным же голосом вели теперь только диалоги. Когда благодаря этому правилу представления отошли от потех и непристойностей, а игра мало-помалу обратилась в ремесло, то молодые люди, предоставив гистрионам играть подобные представления, стали, как в старину, опять перебрасываться шутками в стихах; такие, как их называли позже, „эксодии“ исполнялись главным образом вместе с ателланами — а эти заимствованные у осков игры молодежь оставила за собою и не дала гистрионам их осквернить. Вот почему и на будущее осталось: не исключать исполнителей ателлан из их триб и допускать их к военной службе как непричастных к ремеслу игрецов.
Об этом первоначальном происхождении игр я счел своим долгом упомянуть, говоря о делах, что произросли из ничтожных семян, дабы ясно стало видно, от сколь здравых начал ныне дело дошло до безумной страсти, на которую едва хватает средств и в могучих державах.— [1]
До жанру фесценін також можна віднести весільні та солдатські пісні. В солдатських піснях воїни прославляли подвиги свого полководця та водночас жартували з нього під час тріумфів.
Поезія в епоху великих завоювань. Грецький вплив
Грецька культура мала великий вплив на Рим, особливо після війни з Пірром та епохи Пунічних війн. З ІІІ ст. розпочинається сильний процес еллінізації римського побуту та культури. Під натиском елліністичного впливу відбувається швидке виділення літературних жанрів із змішаної маси літератури. При цьому багато жанрів італійської були замінені іноземними зразками.
Одним із перших римських поетів вважається Люцій Лівій Андронік (біля 284—204 рр.). Це був грек із Тарента, що попав у полон до римлян і став рабом. Його господар, Марк Лівій, відпустив його на волю, дав йому своє родове ім'я. Головним заняттям Андроніка було навчати дітей господаря та інших багатих людей грецькій та латинській мові. Крім того, він був письменником та актором. У свої педагогічній діяльності він натрапив на проблему з тим, що в Римі не було книг, за якими було б можливо викладати латинську мову, окрім застарілого тексту «Законів ХІІ таблиць». Тому Андронік переклав «Одіссею». Хоч цей переклад і не був досконалим, проте навіть в епоху Августа він залишався головним шкільним підручником.
Також у жанрі поезії працював і Квінт Енній. Багато уваги він приділяв сатурам. Давній тип народних сатур не отримав літературного розвитку, бо був витіснений грецькою драмою. Проте ця назва використовувалася до нового жанру. Тепер сатурами називали вірші різного характеру. Власне satura — це «миска, що наповнена різними плодами», а в переносному значенні «суміш». До них відносили казки, байки, епіграми, пародії, легенди, філософські вірші тощо. Серед сатур Еннія є «Спір між життям та смертю», епіграми в честь Сципіона, філософські поеми «Епіхарм» та «Евгемер».[2]
У філософських віршах Еннія зароджується римська філософія. Він описував матеріалістичне вчення про природу, що приписане сицилійцю Епіхарму (початок V ст.), а також епікурейський погляд, що боги не вмішуються в людське життя. В «Евгемері» Енній описує раціоналістичну систему грецького письменника Евгемера (біля 300 року), відповідно до якого боги — ніщо інше, як видатні особистості, які були зрівняні з богами.
Сатира Луцилія та Варрона. Лірика Катулла
У подальшому сатура набуває такого виду сатири, насмішки, викриття, який вона зберегла впродовж століть. Першим представником такого жанру був заможний римський вершник, друг Сципіона Молодшого Гай Луцилій (біля 180 — біля 100). Він жив в епоху післягракхської реакції і був очевидцем занепаду Риму. Саме цей час давав теми для написання сатир. Луцилій написав 30 книг сатир, із яких до нас дійшло біля 800 фрагментів. Вони частково написані гекзаметром, частично ямбохореїчним розміром. Саме сатиричний елемент у Луцилія був не так виражений, але він несе різкий викривальний характер. Він широко використовував народну мову, що й стало однією з причин його широкої популярності. В сатиричному жанрі успішним був і Варрон. Він написав велику збірку «Меніппових сатур» в 150 книгах, від яких дійшли лише фрагменти. Меніпп — це сицилійський грек, що жив у ІІІ ст., у якого деякі з римських сатириків, зокрема, Варрон, позичали зовнішню форму сатири — поєднання прози із віршами різних розмірів.
Лірика — це інтимний поетичний жанр описує складне і напружене внутрішнє життя. Розвиток соціальних протиріч ІІ-І ст. створив основу для появи лірики. Велике значення мало знайомство римлян з грецькою ліричною поезією, особливо александрійською літературою.
В І ст. до Р. Х. у Римі група молодих поетів створили літературний гурток. Серед них були Валерій Катон, Ліциній Кальв, Гай Валерій Катулл та інші. Вони почали реформу латинської поетичної мови, відмовившись від архаїзмів Еннія і ввели у використання різноманітні грецькі ліричні розміри. Найвідомішим з них був Гай Валерій Катулл (біля 87 — біля 54).
Катулл — поет надзвичайно різносторонній. Він писав і в манері александрійського стилю, написав декілька віршів, що пронизані елліністичним впливом. Але сила Катулла проявляється в його інтимній та безпосередній ліриці. У нього також є політичні вірші, деякі з них гнівно направлені проти Цезаря та його оточення, що безжалісно грабували Галлію.
Головне місце у творчості Катулла займало пристрасне й болісне кохання до Клодії, сестри відомого політичного діяча Публія Клодія. Із надзвичайною силою поет відобразив всі етапи та тонкощі своїх почуттів, розпочинаючи з першої симпатії і закінчуючи трагічним розривом. Його знаменитим є двовірш «Odi et amo»:
Я і люблю, і ненавиджу. „Як це?“ — спитаєш. — Не знаю.Чую, що так воно є. Чую — і мучуся тим.
Оригінальний текст (лат.)Odi et amo. quare id faciam, fortasse requiris? nescio, sed fieri sentio et excrucior.— [3]
Вергілій. Горацій
Серед поетів епохи Августа найбільш видатним безсумнівно був Публій Вергілій Марон. Першу популярність поету принесла збірка «Буколіки» із пастушачими піснями під назвою еклогів. У деяких з них під виглядом пастухів зображені сучасники Вергілія і присутні натяки на політичні події епохи. Еклоги є одними з перших із видатних творів «золотого століття» римської літератури.
Наступним великим твором Вергілія, що був написаний за бажанням Мецената, був «Георгіки». З політичної точки зору, це пропаганда розвитку сільського господарства в Італії, розореної громадянськими війнами. Поема складається із 4 книг. Перша присвячена землеробству, друга — садівництву, третя — скотарству, четверта — бджільництву. Над «Георгіками» поет працював 7 років і використав широку наукову та художню літературу по сільському господарству. Кажуть, що Октавіан був у такому захваті від поеми, що впродовж 4 днів слухав її читання, повертаючись із Акція.
Найвідомішим твором Вергілія, що приніс йому світову славу, була «Енеїда», епічна поема в 12 піснях. Хоч поет і працював над нею 10 років, він не встиг завершити її і заповів знищити після його смерті. Але Август приказав видати поему у тому вигляді, в якому вона залишилася.
«Енеїда» наслідує гомерівським поемам в сюжеті, композиції, в окремих епізодах та мові. Проте вона одна із видатних творів світової літератури. З цим згідні як і сучасники так і нащадки. «Енеїда» була першою великою римською поемою, написаною майстром слова в епоху розквіту римської літератури. Її ціль не тільки художня, але й політична. Вергілій поставив перед собою завдання зобразити долю римського народу, прославити його давню доблесть і прославити рід Августа. Для цього він поклав у основу своєї поеми стару легенду про втечу Енея в Італію.
На зміну пристрасної, сповненої протиріч поезії Катулла прийшло спокійне мистецтво Горація, яке вміє цінувати життя і насолоджуватися моментною радістю.
Найбільшої зрілості творчість Горація набуває в його одах. Так називались вірші на різноманітні теми. Сам Квінт Горацій Флакк їх просто називає віршами. Таких віршів у нього 103, об'єднаних у 4 книги. В одах найяскравіше проявляється досконалість поетичної форми Горація, його м'який гуманізм та епікурейське ставлення до життя.
О том, что ждет нас, брось размышления,Прими как прибыль день, нам дарованный
Судьбой, и не чуждайся, друг мой,
Ни хороводов, ни ласк любовных— [4]
Із інших творів Горація особливе значення мають «Послання». Цими листами у віршах Горацій створив новий поетичний жанр. Третє послання ІІ книги, адресована братам Пізонам, отримало назву «Про мистецтво поезії». Це теоретичний трактат у віршах про поетичне мистецтво, головним чином драматичне. У ньому Горацій дає зведення грецьких естетичних теорій, що в основному спираються на Арістотеля. Послання Пізонам довго слугувало як канон драматичного мистецтва.
Примітки
- Тит Ливий. История Рима от основания города. Книга VII.. ancientrome.ru. Процитовано 27 травня 2020.
- Тронский И. М. История античной литературы. Л., 1946 (изд. 4-е. М., 1983).
- Катулл Гай Валерий. Лирика/Пер. с лат. Под ред. С. Апта. М., 1957.
- Гораций Флакк Кв. Оды/Пер. Н. И. Шатерникова. М., 1935.
Література
- Тронский И. М. История античной литературы. Л., 1946 (изд. 4-е. М., 1983).
- Ковалев С. И. История Рима. Л., 1948.
- Ливий Тит. Римская история от основания города/Пер. с лат. Под ред. Н. Адрианова, т. I—VI. М., 1892—1899 (т. I—III, изд. 2-е. М., 1897—1901).
- Катулл Гай Валерий. Лирика/Пер. с лат. Под ред. С. Апта. М., 1957.
- Гораций Флакк/В переводе и с объяснениями А. А. Фета, изд. 2-е. СПб., 1898.
- Дуров В. С. Жанр сатиры в римской литературе. Л., 1987.
- Модестов В. И. Лекции по истории римской литературы, СПб., 1888.
- Неверов О. Я. Культура и искусство античного мира. Л., 1981.
- Гораций Флакк Кв. Оды/Пер. Н. И. Шатерникова. М., 1935.
- Ярхо В. Н., Полонская К. П. Античная лирика. М., 1967.