Поезія інків

Поезія інків — основний вид літературної творчості в часи існування інкської імперії Тауантінсую. Твори складалися на мові руна сімі кечуа. Розвивалася переважно при дворі Сапи Інки (імператора) та вищої аристократії.

характеристика

Поетичні твори створювали професійні поети, яких називали «арауікі» — від слова «арау», що буквально означає «римувати», «складати вірші», а також жерці, представники знаті та правлячої династії. Останні зазвичай були авторами сакральної поезії. Інкські поети жили головним чином при дворі владик і знатних людей імперії. Декламатори знали вірші напам'ять та вимовляли їх під час різних церемоній, насамперед на головних релігійних й світських урочистостях та святах.

Тексти поем нерідко розподілялися між декількома декламаторами, кожен з них «отримував якусь одну роль». В результаті в Тауантінсую розпочався перехід від поезії до зародження драматичного мистецтва.

Крім поезії, яку при дворі Сапи Інки і знаті створювали професійні поети, існувала народна поезія, автори якої у своїх творах не тільки уславлювали героїчні діяння володарів, але й розповідали про працю хліборобів, мистецтво ремісників, почуття і настрої людини. Вони оспівували у віршах землю, на якій жили, її красу, флору і фауну.

В імперії інків декламація, публічне читання віршів, нерідко супроводжувалася грою на музичних інструментах, зокрема на флейті Пана (у інків називалася «антара»), барабані або маленькій поперечній флейті, що виготовляється спочатку з кісток, а пізніше з тростини, а також танцями, речитатівом.

Жанри

З поетичної творчості інкських поетів відомо про низку жанрів. Найбільшу частину доробку займають гімни («хайлі»), які після загибелі інкської держави жорстоко викорінювалися християнськими священиками як диявольська спокуса. Проте деякі хроністи — найчастіше це були католицькі місіонери — записали зразки цих гімнів. Особливо великі заслуги Крістобаля де Моліни, який записав в Куско кілька гімнів на честь бога Віракочі. Деякі гімни були записані індіанським хроністом Хуаном де Сантакрус Пачакуті Ямки, а також Гуаманом Помою де Аялою, автором найціннішої ілюстрованої хроніки інкського Перу. З його записів відомий короткий гімн, з яким перуанський індіанець звертається до дружини божественного Сонця матері-Місяці, Мами Кілья.

Гімни поділялися на декілька піджанрі: священні гімни (присвячені богам та імператору), обрядові (поєднувалися риси сакральної і трудовий поезії, були пов'язані з календарем хліборобів, виконувалися чоловічим і жіночим хорами).

На гімни були схожі «айльї» — вірші та пісні, що декламували хором, їх можна було також співати, під час обробки полів, особливо при оранці, оскільки вся ця церемонія інками сприймалася наче якась священна, містична боротьба з землею, як боротьба, в якої людина, природно, повинен перемогти, взяти верх, щоб жити і користуватися плодами нелегкого селянської праці. В даному випадку в декламуванні брали участь чоловіки та жінки.

В інків існували короткі вірші на кшталт байок, в яких, як правило, фігурували в комічному вигляді тварини, наприклад мавпи або пуми. Ці інкські байки називалися «арануай».

Дуже популярною була любовна поезія — «арау», що нерідко носила елегійний характер. Арау мали наступні піджанри: «харай арау» — пісня любовного страждання; «сан-кай арау» — пісня прощання; «косі арау» — пісня веселощів; «сумах арау» — пісня краси; «варіхсаа арау» — пісня витонченості. З численного доробку збереглося замало, найвідомішою з цього є поема «Прекрасна принцеса», яку зберіг хроніс Гарсіласо де ла Вега. Іншою відомою є поема «Пісня бранця».

Джерела

  • Гарсиласо де ла Вега: История государства инков — Ленинград: Наука, 1974
  • de Gamboa, P.S., 2015, History of the Incas, Lexington, ISBN 9781463688653
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.