Показники фінансового стану підприємства

Показники фінансового стану підприємства — система показників, що використовується для аналізу фінансового стану підприємства. Дані показники це розрахунки, засновані на звітах компанії та іншій інформації, що використовуються для характеристики фінансової структури компанії. Фінансові коефіцієнти можна розділити на чотири групи:

  • Показники, що характеризують ступінь використання позичкового капіталу.
  • Показники ліквідності.
  • Показники рентабельності (прибутковості).
  • Показники ринкової вартості компанії.
  • Показники заборгованості.

Історія виникнення фінансових показників

  • 1891 р. поява коефіцієнта ліквідності, автор невідомий
  • 1905 р. система з 10 коефіцієнтів складена Джеймсом Каноном
  • 1917 р. визначення критеріїв для фінансових коефіцієнтів Вільямом Логом
  • 1919 р. визначення залежності фінансових коефіцієнтів від підприємств з різних галузей.
  • 2000 р. з початком 21 сторіччя, коли намітилась тенденція автоматизації бухгалтерського обліку з допомогою комп'ютера, більшість фінансових показників розрахувується автоматично у відповідному програмному забезпеченні.

Показники

Фінансовий стан підприємства формується в процесі всієї його виробничо-господарської діяльності. Тому оцінку фінансового стану можна об'єктивно здійснити не через один, навіть найважливіший, показник, а тільки за допомогою комплексу, системи показників, що детально й усебічно характеризують господарське становище підприємства.

Показники оцінки фінансового стану підприємства мають бути такими, щоб усі ті, хто пов'язаний із підприємством економічними відносинами, могли одержати відповідь на запитання, наскільки надійне підприємство як партнер у фінансовому відношенні, а отже, прийняти рішення про економічну доцільність продовження або встановлення таких відносин з підприємством. У кожного з партнерів підприємства акціонерів, банків, податкових адміністрацій — свій критерій економічної доцільності. Тому й показники оцінки стану підприємства мають бути такими, щоб кожний партнер зміг зробити вибір, виходячи з власних інтересів.

Ясна річ, що в доброму фінансовому стані зацікавлене передовсім саме підприємство. Однак добрий фінансовий стан будь-якого підприємства формується в процесі його взаємовідносин із постачальниками, покупцями, акціонерами, кредиторами та іншими юридичними і фізичними особами. З іншого боку, безпосередньо від підприємства залежить міра його економічної привабливості для всіх цих юридичних осіб, що завжди мають можливість вибору між багатьма підприємствами, спроможними задовольнити той самий економічний інтерес.

Відтак необхідно систематично, детально і в динаміці аналізувати фінанси підприємства, оскільки від поліпшення фінансового стану підприємства залежить його економічна перспектива.

У цілому нижченаведена таблиця включає 65 показників, призначених для детальної та всебічної оцінки фінансового стану підприємства. Однак це не означає, що систематичний аналіз фінансового стану підприємства завжди має здійснюватись за всіма і лише цими показниками.

Залежно від мети та завдань аналізу в кожному конкретному випадку вибирають оптимальний саме для цього випадку комплекс показників та напрямків аналізу фінансового стану підприємства.

Слід підкреслити, що всі показники перебувають у взаємозв'язку та взаємозумовленості. Тому оцінити реальний стан підприємства можна лише на підставі використання певного комплексу показників з урахуванням впливу різних факторів на відповідні показники.

Див. також

Посилання

Література

  • Антикризове управління підприємством. Лігоненко Л. О. КНТЕУ. 2005. 822с.
  • Економічний аналіз. Мних Є. В. ЦНЛ. 2005. 465с.
  • Інтегральна оцінка фінансового стану підприємства. Бень Т. Г., Довбня С. Б. Фінанси України., 2002. 53с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.