Поліметали Івано-Франківської області

Поліметали Івано-Франківської області(свинець, цинк, мідь, уран)

В Івано-Франківській області розташована частина Чивчинського рудного району, який разом з Рахівським, є фрагментом Мармароського кристалічного масиву. В його межах на території Румунії знайдені колчедано-поліметалічні (Фундул-Молдове, Рушул-Урсулуй, Пожорита, Валя Колбулуй) та барит-поліметалічні (Джемені, Слетіора) родовища. В Чивчинському рудному районі виявлені рудопрояви заліза, марганцю, свинцю, цинку, міді, золота, урану. На сьогодні вони недостатньо вивчені, тому практичного значення не мають. Найбільш типовим є поліметалічний рудопрояв Баласинув (Рудний), по якому прогнозні ресурси складають: цинку – 1,3 тис. т, свинцю 0,75 тис. т. Рудопрояв розташований в Верховинському районі за 42 км на південний схід від м. Верховина на схилі долини струмка Рудний, притоки р. Баласинув.

Рудна мінералізація локалізується в гідротермально-змінених породах кварцито-сланцевої товщі лостунської світи. Встановлені як суцільні, так і вкраплені руди. Рудні тіла мають форму пластових покладів різної потужності, які залягають згідно з вміщуючими породами. Виділено три типи зруденіння: мідноколчеданне, поліметалічне і уранове. Мідноколчеданне зруденіння приурочене до окварцьованих і хлоритизованих кварцово-польовошпатових порід. Простежене по простяганню на 80 м при максимальній потужності до 3,0 м. Рудні мінерали представлені піритом і халькопіритом, характерною особливістю яких є підвищена міденосність (до 1%) і високим вмістом срібла (до 2200 г/т).

Колчеданно-поліметалічне зруденіння є основним. Розкрито і простежено по простяганню на 80 – 110 м два відокремлених рудних тіла, потужністю 0,5 – 10 м (середня – 6,5 м). Головним рудним мінералом є пірит (50 – 60% загальної маси руди), сфалерит (20 – 30%), галеніт (Pb – до 1,5%), мідь (до 0,1 – 0,3%), срібло (до 90 г/т). Колчеданні руди характеризуються високим вмістом миш‘яку. В колчеданно-миш‘якових рудах, які накладені на свинцево-цинкову мінералізацію, встановлений підвищений вміст золота (до 1,6 г/т), срібла (до 336 г/т), сурми (0,01 – 0,1%).

Комплексний колчеданно-поліметалічно-урановий рудопрояв Малахітовий розташований на лівому схилі струмка Великий Прилучний. Ділянка складена хлорит-серицит-кварцовими сланцями берлібашської світи палеозою, розсіченими дайками порфіритів, жилами кварц-карбонатного складу з сульфідною мінералізацією і колчеданними жилами. Колчеданно-поліметалічне зруденіння має лінзовидну форму, максимальною потужністю в роздувах до 1,1 м. Рудними мінералами є пірит (80 – 90% руди), халькопірит (Cu – 0,3 – 6,0%), сфалерит (до 1%), галеніт (≈1%). Уранове зруденіння в зоні перетину розломів субмеридіонального і північно-західного напрямків приурочене до мілонітів потужністю 0,6 – 1,5 м, в роздувах – до 6м. Максимальна радіоактивність 360 – 500 мкР/год., вміст урану до 0,02%, радію в еквіваленті до урану – 0,2%.

В комплексі з ураном в субмеридіональній зоні визначені: до 1,0% - мідь, цинк, свинець, барій, марганець; до 0,1% - кобальт, сурма; 0,003% - нікелю і 0,005% - молібдену.

В північно-західній зоні, де розлом супроводжується дайками порфіроїдів і кварцовими жилами, розкрита колчеданна жила з вмістом заліза – 30%, цинку – 10%, свинцю – 5%, барію – 1%, олова – 0,2%, миш‘яку – 0,002%. Рудопрояв Лостунь розташований за 600 м на південний схід від вершини г. Лостунь, належить до типу свинцево-цинкового зруденіння, пов‘язаного з баритовими, барит-кварцовими і кварц-барит-карбонатними жильними утвореннями в зонах дроблення і мілонітизації в серицит-кварцових і вуглисто-хлорит-серицит-кварцових сланцях нижньоберлібашської підсвіти з дайками порфіритів і діабазових порфіритів. Максимальні вмісти: свинцю – 4,2%, цинку – 0,07 – 0,11%, міді – 0,12%, срібла – 4- г/т, урану – 0,012%.

В урановому рудопрояві Лостунь-І (за 300 м від впадіння струмка Погрузочного в р. Лостунь) встановлені високі вмісти торію – 0,2%, миш‘яку –1,0% в супроводі свинцю – 0,5%, сурми – 0,03%, цинку – 0,03%. Встановлено ряд інших аналогічних рудопроявів колчеданно-поліметалічної (з ураном) рудної формації: Альбін, Сулігул, Веснарка, Піритовий, Малий Прилучний.

Рудопрояви колчеданно-поліметалічного комплексу в Чивчинському рудному районі добре співставляються із колчеданними проявами Румунських Східних Карпат (колчеданне родовище Фундул-Молдовей розташоване на відстані 30 км від рудопрояву Баласинув). Рудопрояви барит-поліметалічного комплексу (рудопрояв Лостунь) паралелізуються з Румунськими родовищами Слетіора і Джеміні.

На ділянках рудопроявів Веснярка і М.Прелучний, де розповсюджені більш метаморфізовані породи, характерні для білопотокської світи, можливе виявлення золотополіметалічних родовищ типу Сауляка (рахівщина).

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.