Помираючий денді

Помираючий денді — картина Нільса Дардела, написана у 1918 році[1], є частиною колекції музею сучасного мистецтва у Стокгольмі.

Помираючий денді
Den döende dandyn

Автор Нільс Дардел
Час створення 1918
Місцезнаходження Музей сучасного мистецтва (Стокгольм)

Опис

«Помираючий денді» Нільса Дардела характеризується використанням інтенсивних кольорів і хвилястих форм[2][3]. Техніка відзначена впливом Матісса.[4]

Хоча денді і лежить на смертному одрі, вмираючий не дивиться на небо, натомість тримає у руці дзеркало. Чоловіка оточують скорботники. Один з них — чоловік у фіолетовому піджаку — плаче в хустинку та відвертається від помираючого. Натомість, погляди трьох жінок прикуті до головного героя картини.

Зміст почорнілого дзеркала — неоднозначний, а назва наштовхує на думку про те, що у свої останні моменти життя людина піклується про зовнішній вигляд. Це може бути пародією на цілий жанр посмертних портретів. У ранній версії картини денді тримає віяло, і його очі цілковито заплющені. Дардел вже зображував смерть на своїх картинах Похорон у Сенлісі (1913) зображує катафалк та траурну процесію.

Історія

У 1984 році картину було продано на аукціоні. Тоді «Помираючого денді» оголосили одним з найцінніших творів мистецтва Швеції. Висока ціна фінансиста Фредріка Рооса визнавалася симптомом капіталістичного арт-ринку.[3] 3,4 млн крон стали рекордними для шведського мистецтва. За чотири роки, у 1988, Роос продав картину за 13 мільйонів доларів фінансисту Хансу Туліну. Згодом картина опинилися у руках ще одного фінансиста, Томаса Фішера (Тулін оголосив про банкрутство у 1991 році). Станом на 2016 рік, «Помираючий денді» належить музею сучасного мистецтва.[5]

Примітки

  1. «Nils von Dardel».
  2. bukowskismarket.com. Архів оригіналу за 28 грудня 2013. Процитовано 27 травня 2016.
  3. halmstad.se
  4. The Dying Dandy. www.europeana.eu. Процитовано 28 квітня 2016.
  5. «Den döende dandyn under klubban».

Посилання

  • Den döende dandyn[недоступне посилання з квітня 2019], музей сучасного мистецтва
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.