Пори скла й заліза

«Пори скла й заліза» (англ. Seasons of Glass and Iron) фентезійне оповідання 2016 року канадської письменниці Амаль Ель-Мохтар. Вперше опубліковане в збірці творів «Зоряна деревина: нові казки» (англ. The Starlit Wood: New Fairy Tales). Твір виграв премію «Неб'юла» в 2016 році, і премії «Г'юґо» і «Локус» у 2017 році.

Пори скла й заліза
англ. Seasons of Glass and Iron
обкладинка збірки де вперше видано твір
Жанр фентезі
Автор Амаль Ель-Мохтарd
Мова англійська
Опубліковано 2016
Нагороди

Авторку надихнуло написати оповідання коли її семирічна племінниця попросила, щоб їй розповіли казку, але всі історії, які приходили їй до голови включали «жінку, яку рятує чоловік, чи яку мучать інші жінки».[1]

Сюжет

Оповідь ведеться з точки зору двох жінок, Табіти і Аміри, почергово. Табіта ходить світом, зношуючи сім пар залізних черевиків, щоб звільнити свого чоловіка від зачарування, Аміра ж сидить на вершині скляної гори очікуючи чоловіка який би зібрався нагору і взяв її в жони. Одного дня Табіта вилазить на гору, думаючи що чарівні черевики будуть швидше зношуватись на чарівному склі. Героїні знайомляться, та, хоч спочатку і неохоче, але з часом розповідають одна одній як опинились у своїх ситуаціях.

Аміра розповідає про заможного короля, який мав дуже вродливу доньку, настільки вродливу, що чоловіки постійно торкалися її в коридорах, чи заходили за нею в її кімнати. Король вирішив що єдиний спосіб зняти зачарування з них це віддати доньку заміж. Але вона не хотіла заміж і запропонувала щоб її посадили на неприступну скляну гору, і тільки чоловік який забереться на гору в броні та на коні зможе взяти її в дружини. І так і було зроблено за її бажанням.

Табіта розповідає що закохалась і вийшла заміж за ведмедя який вночі міг перетворюватись на чоловіка. Спочатку він був чутливим і добрим до неї, але з часом він став злим і заздрісним, почав бити і ранити її, звинувачуючи що вона хоче бути з ведмедем який може бути чоловіком і вдень і вночі. Раз, з поради матері, Табіта спробувала спалити ведмежу шкуру, думаючи що це зніме прокляття і зробить його чоловіком і вдень, і вночі. Але шкіра не згоріла, а ведмідь тільки більше розлютився. Він кинув їй мішок залізних черевиків, і сказав що єдиний спосіб зняти прокляття, це носити його ведмежу шкуру і зносити сім пар черевиків — по парі за кожен рік їхнього подружжя.

Обидві героїні сильно критикують історії один одного. Табіта каже що навіть якби Аміра не була такою вродливою, чоловіки не перестали б поводитись непристойно біля неї. Аміра відповідає що жорстокість чоловіка Табіти немає ніякого відношення до його прокляття, зрештою він завдавав їй болю і в чоловічій, і у ведмежій формі. Наприкінці твору Табіта переконує Амііру покинути гору, в обмін на те що Табіта залишить залізні черевики і ведмежу шкуру. Аміра встає зі свого місця і вся гора миттю перетворюється на пісок, а дівчата відправляються на власну подорож.

Відгуки

Тижневик «Publishers Weekly» назвав історію відмінною, зазначивши що вона досліджує можливість жіночої дружби переписати чи, хоча б, викрити мізогінні ідеології.[2] Веб журнал «Tor.com» відмітив що оповідання випробовує логіку власного мучеництва Табіти і Аміри, та стимулює самоаналіз.[3]

Нагороди

НагородаРікРезультат
Премія «Неб'юла» за найкраще оповідання 2016 Перемога[4]
Премія «Г'юґо» за найкраще оповідання 2017 Перемога[5]
Премія «Локус» за найкраще оповідання 2017 Перемога[6]
Меморіальна премія імені Теодора Стерджона 2017 В шорт-листі[7]
Премія «Аврора» 2017 В шорт-листі[8]
Всесвітня премія фентезі за найкраще оповідання 2017 В шорт-листі[9]
!!

Примітки

  1. An Interview with Hugo Award Recipient Amal El-Mohtar. Карлтонський університет. 22 серпня 2017. Архів оригіналу за 14 вересня 2017. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  2. Veronica Schaneoes (8 серпня 2017). The Starlit Wood: New Fairy Tales; Edited by Dominik Parisien and Navah Wolfe. Publishers Weekly. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  3. Haralambi Markov (18 жовтня 2016). Fairy Tales Gorgeously Reimagined: The Starlit Wood. Tor.com. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  4. Announcing the 2016 Nebula Awards Winners. Tor.com. 20 травня 2017. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  5. 2017 Hugo Awards. TheHugoAwards.org. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  6. 2017 Locus Awards Winners. Locus Online. 24 червня 2017. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  7. Sturgeon finalists. Center for the Study of Science Fiction. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  8. Steven H Silver (30 травня 2017). Aurora Nominations. SF Site. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)
  9. Nominees. WorldFantasy.org. Процитовано 14 вересня 2017.(англ.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.