Портнова Зінаїда Мартинівна

Портнова Зінаїда (20 лютого 1926, Ленінград — 10 січня 1944, Полоцьк, Вітебська область) — радянська підпільниця, партизанка, член підпільної організації «Юні месники»; розвідниця партизанського загону імені К. Е. Ворошилова, Герой Радянського Союзу (1958), піонер-герой.

Портнова Зінаїда Мартинівна
Народилася 20 лютого 1926(1926-02-20)
Ленінград, РСФРР, СРСР
Померла 15 січня 1944(1944-01-15) (17 років)
Полоцьк, Вітебська область, Білоруська РСР, СРСР
Країна  СРСР
Діяльність боєць Опору, партизан
Знання мов російська
Учасник Друга світова війна
Членство Belarusian resistance movementd, Всесоюзна ленінська комуністична спілка молоді, Всесоюзна піонерська організація імені В. І. Леніна і Q4534690?
Нагороди

Біографія

Народилася 20 лютого 1926 року в місті Леніград в сім'ї робітників, за національністю білоруска. У 1941 році закінчила школу (7 класів), добре навчалась, захоплювалась танцями.

На початку червня 1941 року приїхала на шкільні канікули в село Зуї. Після вторгнення гітлерівців на територію СРСР Зіна Портнова виявилася на окупованій території. З 1942 року — член Обольскій підпільної організації «Юні месники», керівником якої була майбутній Герой Радянського Союзу Е. С. Зінькова, член комітету організації. У підпіллі була прийнята в ВЛКСМ.

Згідно з радянською історіографією, брала участь в поширенні листівок серед населення і диверсіях проти загарбників. Працюючи в їдальні курсів перепідготовки німецьких офіцерів, за вказівкою підпілля отруїла суп (за версією радянської пропаганди, ніяк не підтвердженою німецькими архівами, загинуло понад сто офіцерів). Нацисти почали пошук зловмисників, підозрюючи всіх і кожного. Потрапила під підозру і Зіна, яку німці майже насильно нагодували тим самим супом. Вона не пам'ятала, як добралася до ґанку бабусиної хати, але та відпоїла її трав'яними відварами і молочною сироваткою, у результаті, дівчина залишилася жива. Однак після події залишатися в селі їй було смертельно небезпечно, і Портнову переправили в партизанський загін. З серпня 1943 року розвідниця партизанського загону ім. К. Є. Ворошилова. У грудні 1943 року, повертаючись із завдання зі з'ясуванням причин провалу організації «Юні месники», схоплена в селі Мостище і впізнана якоюсь Ганною Храповицькою. На одному з допитів у гестапо села Горяни (нині Полоцького району Вітебської області Білорусі), схопивши зі столу пістолет слідчого, застрелила його і ще двох гітлерівців, намагалася втекти, але була схоплена. Після цього її катували більше місяця, намагаючись отримати будь-яку інформацію про партизанів.

Вранці 10 січня 1944 року її розстріляли в тюрмі міста Полоцька (за іншою версією — в селі Горяни).

Подвиг Зінаїди

Дівчину часто відправляли на різноманітні завдання. Виконуючи одне з них, Зіна попала в засаду і була взяла у полон німцями. Її катували по-звірячому, палили залізом, відрізали вуха, викололи очі, заганяли під нігті голки. Розуміючи, що смерть стала б для неї порятунком від мук, німці постійно відкладали страту. Вони навіть витягли її з-під коліс вантажівки, під яку виснажена дівчина одного разу кинулася на шляху на тортури і допити. Коли фашистам набридли щоденні знущання, і вони зрозуміли, що не почують від Портнової ні слова, її розстріляли.

Пам'ять

Ім'я Зіни Портнової присвоєно вулиці в Кіровському районі Санкт-Петербурга. На автодорозі А215 в міському селищі Оболь (Білорусь) знаходиться пам'ятна стіна, на якій перераховані активні учасники Обольскої підпільної групи, у тому числі і Зіна Портнова. На алеї Героїв перед Шумлянським історико-краєзнавчим музеєм на гранітній плиті вибитий портрет та ім'я З. М. Портнової. Зіна Портнова офіційно була зарахована до «піонерів-героїв» Радянського Союзу. У 1978 році видано художній маркований конверт, присвячений героїні.

Нагороди

Указом Президії Верховної Ради СРСР від 1 липня 1958 року Зінаїді Мартинівні Портновій було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу з врученням ордена Леніна.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.