Посадка судна
Поса́дка су́дна — положення судна відносно поверхні спокійної води, яке визначається осадкою на міделі та кутами крену та диференту чи носовою та кормовою осадками і кутом крену[1].
![](../I/EmpopatEmproat.PNG.webp)
![](../I/Adrizadoescorado.PNG.webp)
![](../I/Draft_scale_at_the_ship_bow_(PIC00110).jpg.webp)
У загальному випадку посадка визначається трьома параметрами посадки — середньою осадкою dср (на мідель-шпангоуті), кутом крену θ і кутом диференту ψ. Однак на практиці, оскільки наявність крену є ненормальним явищем, посадка судна часто визначається двома параметрами — середньою осадкою і диферентом, тобто різницею осадок носом и кормою (на носовому и кормовому перпендикулярах).
Посадка судна, при якій площина мідель-шпагоута і діаметральна площина (ДП) є вертикальними (ψ = 0, θ = 0), називається прямою. Стосовно судна, що має таку посадку, прийнято казати, що воно сидить прямо і на рівний кіль.
Якщо θ > 0, ψ = 0, то кажуть, що судно сидить на рівний кіль, але з креном; якщо ψ > 0 , θ = 0, то кажуть, що судно сидить прямо, але з диферентом. Якщо судно має і крен, і диферент, то його посадку називають довільною.
У суден, що мають посадку с диферентом, діюча ватерлінія буде знаходитись на однакових відстанях від основної площини на носовому та кормовому перпендикулярах. Ці відстані називають відповідно осадкою носом Тн і осадкою кормою Тк.
Диферент судна зазвичай визначають не кутом диференту ψ, а різницею осадок носом і кормою, тобто: d = Тн — Тк.
Якщо Тн > Тк — судно має диферент на ніс, якщо Тн < Тк — диферент на корму. При Тн = Тк судно сидить на рівний кіль.
Півсума осадок носом і кормою називається середньою осадкою або осадкою при мідель-шпангоуті:
- Тср = (Тн +Тк)/2
Контроль за посадкою судна здійснюється по марках осадок (марках заглиблення), які наносяться на форштевні, в районі мідель-шпангоута і на ахтерштевні. Марки осадок відповідають дійсній осадці судна. Марки осадок наносяться по відповідних перпендикулярах, з лівого борту позначаються римськими цифрами і означають осадку у футах, на правом борту — арабськими цифрами — осадку в дециметрах. По мірі переходу усіх країн на метричну систему мір марки заглиблення у всіх країнах будуть позначатись арабськими цифрами.
На сучасних суднах набули вжитку осадкоміри — спеціальні прилади, що показують осадку автоматично на ходовому містку.
Див. також
Примітки
- ДСТУ 2355-94 Розміри надводних кораблів і суден головні. Терміни, визначення та літерні позначення.
Джерела
- Справочник по теории корабля: В трёх томах. Том 2. Статика судов. Качка судов / под ред. Я. И. Войткунского. — Л.: Судостроение, 1985. — 440 с.
- Семёнов-Тян-Шанский В. В. Статика и динамика корабля. — Л.: Судостроение, 1973.
- Новиков А. И. Грузовая марка морских судов. — Севастополь: Кручинин Л. Ю., 2006. — 160 с. — ISBN 966-8389-17-4
- Донцов C. B. Основы теории судна: учебное пособие/ С. В. Донцов.- Одесса: Феникс, 2007. -142 с.
- Сизов В. Г. Теория корабля: Учебник/ В. Г. Сизов. — Одесса: Феникс, М.:ТрансЛит. 2008. -464 с.
- И. Ф. Хурс Практические расчеты мореходных качеств судна. Измаил: Измаильский Морской Тренажерный Центр, 2001. — 28 с.