Потоп (роман Райта)

«Потоп» (англ. Deluge) — науково-фантастичний роман С. Фаулера Райта.

Потоп
Deluge
Жанр наукова фантастика
Автор С. Фаулер Райт
Мова англійська
Опубліковано 1928
Видавництво Cosmopolitan Book
Corporation

Райт використав метафору потопу та його наслідків, щоб критично прокоментувати британське суспільство 1920-х років. Кіноверсія (випущена в 1933 році), зроблена в Голлівуді, дуже вільно вільно спирається на книгу, зокрема події кінострічки розгортаються в Нью-Йорку. Фільм мав великий успіх у Сполучених Штатах й приніс Райту значний фінансовий прибуток.

Шторм Джеймісон схвально відгукнулася про роман за його оригінальну публікацію в журналі «London Calling», порівнюючи «Потоп» з романом Сесіль Гамільтон повоєнного періоду «Теодор Саваж»[1]. «Потоп» також вплинув на роман Джеймісонапро Британію, спустошену повіньми, Світ закінчується (1937 р., під ім'ям Вільям Лемб)[1].

«Потоп» став першим бестселером Райта як у Сполучених Штатах, так і у рідній Великій Британії Райт, успіх роману дозволив автору продовжувати писати його розширений текст[2].

Написання роману

Райт написав «Потоп», працюючи бухгалтером. Не зумівши продати власний роман комерційному видавцю, Райт вирішив самостійно опублікувати «Потоп», після отримання позитивних рецензій від попереднього роману «Земноводні»[3]. Раніше Райт зосередився на написанні віршів, допомагаючи створити «Empire Poetry League»[4]. До «Потопу» автор мав невеликий досвід написання науково-фантастичних романів, хоча Райт завжди мав інтерес до наукової фантастики.

Сюжет

У романі описана серія землетрусів, котра провокує всесвітній потоп, який знищує всю цивілізацію, окрім декількох районів Англійської Середньої Англії, які залишаються над водою. Головний герой — адвокат Мартін Вебстер, втрачає дружину та дітей під час катастрофи. Його супутниця Клер Арлінгтон — спортсменка й одна з небагатьох жінок, котрі пережили потоп. Їх любовні стосунки ускладнюються, коли виявляється, що Гелен, дружина Мартіна, все-таки не померла. Цей роман належить до числа з найбільш ранніх прикладів постпокакаліптичної наукової фантастики, також його відносять до наукового роману.

Відгуки

«Потоп» після свого виходу став бестселером. Спочатку в тиражі було дуже мало примірників, оскільки Райт випустив обмежену кількість у своєму особистому видавництві. Однак позитивна реакція читача на роман, привернула увагу Cosmopolitan Book Corporation, яка забезпечила масовий тираж «Потопу». «Потоп» став першим популярним романом Райта й забезпечив йому значні фінансові надходження[2]. Проте не всі рецензії були позитивними, як зазначив Райт у подальших виданнях роману. Деякі рецензенти припустили, що Райт був «сповнений забобонів» під час написання «Потопу»[5]. Інші критикували Райта за його одновимірне розкриття жіночого персонажу. Однак, більшість вважають книгу геніальним твором наукової фантастики. «Потоп» став великим натхненням для майбутніх письменників наукової фантастики Джона Віндема та Джона Крістофера[2]. У 1929 році Райт написав продовження «Потопу», роман «Захід», проте останній не мав такого успіху.

Мотиви

«Потоп» критикує сучасну цивілізацію та класові системи[6]. У романі сучасна цивілізація розбещена, й «Потоп» зображує це нове, менш розвинене суспільство як шляхетне, захоплююче та природне, а не дикунське, яке бореться з нереальними футуристичними вигодами і зрештою є корумпованим суспільним цілям. Ця тема була аргументом для багатьох інших авторів наукової фантастики в той час, як письменники, такі як Г. Уеллс, припустили, що науковий прогрес був позитивним і, зрештою, необхідним. Книга також пропонує людям краще взаємодіяти в спрощеному суспільстві.

Примітки

  1. Brian Stableford,"Introduction" to Deluge, Wesleyan University Press, 2003 ISBN 0819566608, (p. i-lviii). (англ.)
  2. The Books Of S. Fowler Wright. S.FW. Процитовано 30 червня 2017.
  3. Stableford, Brian. “Foreword Written by Brian Stableford for S. Fowler Wright’s Short Stories.” Accessed January 25, 2015. http://www.sfw.org.uk/bsforeword.shtml (англ.)
  4. Sydney Fowler Wright - Founder of the Empire Poetry League (PDF). Nlj.gov.jm. Процитовано 30 червня 2017.
  5. Deluge. S.FW. Процитовано 30 червня 2017.
  6. Brian Stableford Foreword. Sfw.org. Процитовано 30 червня 2017.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.