Пояснювальна записка (техніка)
Пояснювальна записка у техніці — документ, що містить опис пристрою і принципу дії розроблюваного виробу, а також обґрунтування прийнятих при його розробці технічних і техніко-економічних рішень.
Код документа за міждержавним стандартом ГОСТ 2.106-96[1] — ПЗ.
Пояснювальну записку розробляють для наступних стадій розроблення виробу згідно ДСТУ 3974[2]:
Загальна структура
Пояснювальну записку проєкту виконують згідно ГОСТ 2.106-96[1], з наступними розділами:
- вступна частина (вступ);
- Найменування та область застосування розроблювального виробу;
- Технічна характеристика;
- Опис і обґрунтування обраної конструкції з вказанням, які частини запозичені з раніш розроблених виробів;
- Розрахунки, що підтверджують працездатність і надійність конструкції;
- Опис організації робіт із застосуванням розроблювального виробу;
- Очікувані техніко-економічні показники;
В залежності від особливостей виробу окремі розділи допускається об'єднувати або виключати, а також вводити нові розділи.
Основні вимоги до змісту розділів згідно ГОСТ 2.118[3], ГОСТ 2.119[4], ГОСТ 2.120[5]:
- у розділі «Вступ» вказують на підставі яких документів розроблений проєкт (найменування, номер і дату затвердження відповідного протоколу або технічного завдання);
- у розділі «Найменування та область застосування розроблювального виробу» наводять відповідні відомості з технічного завдання і технічної пропозиції, а також відомості, що конкретизують і доповнюють технічне завдання і технічний пропозицію, зокрема: коротку характеристику області та умов застосування виробу, загальну характеристику об'єкта, для застосування в якому призначений даний виріб (за необхідності);
- у розділі «Технічна характеристика» наводять: основні технічні характеристики виробу (потужність, число обертів, продуктивність, витрата електроенергії, палива, коефіцієнт корисної дії і інші параметри, що характеризують виріб), відомості про відповідність або відхилення від вимог, установлених технічним завданням і технічною пропозицією, якщо воно розроблялося, з обґрунтуванням відхилень, дані порівняння основних характеристик виробу з характеристиками аналогів або дають посилання на карту технічного рівня і якості;
- у розділі «Опис і обґрунтування обраної конструкції з вказанням, які частини запозичені з раніш розроблених виробів» надають: опис конструкції, обґрунтування прийнятих на даній стадії принципових рішень (конструктивних, схемних та ін.). При виконанні пояснювальної записки у вигляді електронного документа допускається надавати посилання на електронні макети (моделі), виконані згідно ГОСТ 2.052-2006[6]. За необхідності приводять ілюстрації, відомості про призначення матеріальних макетів (якщо вони виготовлялися), електронних макетів (якщо вони розроблялися), програму і методику випробувань або аналізу (чи посилання на окремий документ — програму та методику випробувань або аналізу), результати випробувань або аналізу, відомості про технологічність, ергономічність, технічної естетики, дані перевірки ухвалених рішень на патентну чистоту й конкурентоспроможність, відомості про використання в даній розробці винаходів, про подані заявки на нові винаходи, відомості про відповідність виробу вимогам техніки безпеки та виробничої санітарії; попередні відомості про упаковку та транспортування виробу (за необхідності), технічні вимоги що ставляться до нових виробів і матеріалів, що застосовуватимуться у виробі, які повинні розроблятися іншими організаціями (такі вимоги можуть бути наведені у додатках); питання що стосуються технологічності, відомості з утилізації, та безпеки на навколишнє середовище.
- у розділі «Розрахунки, що підтверджують працездатність і надійність конструкції» наводять: (орієнтовні) розрахунки, що підтверджують працездатність виробу (кінематичні, електричні, теплові, розрахунки гідравлічних систем тощо), орієнтовні розрахунки, що підтверджують надійність виробу (розрахунки показників довговічності, ремонтопридатності, збереженості та ін.). Для кожного виду розрахунків вказують засоби програмного та інформаційного забезпечення автоматизованих систем (у разі їх застосування для виконання розрахунків);
- у розділі «Опис організації робіт із застосуванням розроблювального виробу» приводять попередні відомості про організацію робіт з виробом на місці експлуатації, в тому числі: опис прийомів і способів роботи з виробом в режимах і умовах, передбачених технічним завданням, опис порядку та способів транспортування, монтажу і зберігання виробу і введення його в дію на місці експлуатації, а також обслуговування при зберіганні та експлуатації, відомості про кваліфікацію та кількість обслуговчого персоналу;
- у розділі "Очікувані техніко-економічні показники" приводять орієнтовні розрахунки економічних показників (ефективність від впровадження); орієнтовний розрахунок дослідного і серійного виробу та витрат на організацію виробництва та експлуатацію.
- у разі наявного розділу "Рівень стандартизації і уніфікації" в ньому надають попередні відомості про застосування у розроблюваному виробі стандартних та уніфікованих складаних одиниць.
У додатку до пояснювальної записки наводять:
- Копію технічного завдання (протоколу).
- При необхідності, перелік робіт, які слід провести на наступній стадії розробки (робочої документації виробу) виробу.
- Матеріали художньо-конструкторського пророблення, що не є конструкторськими документами.
- Перелік використаної літератури та інших джерел.
- Перелік документів, що використані при розробці проєкту й отриманих розробником виробу від інших підприємств і організацій (патенти, звіт про патентні дослідження, довідку споживача про необхідний обсяг виробництва розроблювальних виробів тощо).
- Перелік засобів програмного та інформаційного забезпечення автоматизованих систем, використаних при розробці проєкту.
Див. також
Примітки
- ГОСТ 2.106-96 ЕСКД. Текстовые документы.
- ДСТУ 3974-2000 Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Правила виконання дослідно-конструкторських робіт. Загальні положення.
- ГОСТ 2.118-73 ЕСКД. Техническое предложение. (скасований повністю в Україні з 01.01.2020).
- ГОСТ 2.119-73 ЕСКД. Эскизный проект. (скасований повністю в Україні з 01.01.2020).
- ГОСТ 2.120-73 ЕСКД. Технический проект (скасований повністю в Україні з 01.01.2020).
- ДСТУ ГОСТ 2.052:2006 Єдина система конструкторської документації. Електронна модель виробу. Загальні положення.
Джерела
- ГОСТ 2.106-96 ЕСКД. Текстовые документы.
- ДСТУ 3974-2000 Система розроблення та поставлення продукції на виробництво. Правила виконання дослідно-конструкторських робіт. Загальні положення. (Додаток Г).
- ГОСТ 2.118-73 ЕСКД. Техническое предложение. (скасований повністю в Україні з 01.01.2020).
- ГОСТ 2.119-73 ЕСКД. Эскизный проект. (скасований повністю в Україні з 01.01.2020).
- ГОСТ 2.120-73 ЕСКД. Технический проект (скасований повністю в Україні з 01.01.2020).
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.