Православна Величність

Православна Величність або Ваша Православна Величносте (англ.: His/Her Orthodox Majesty; абрв.: HOM) — титул монарха та форма звертання, що зустрічається в англомовній літературі, по відношенню до правителів православних (або частково православних) країн Східної та Південної Європи.

Герб короля Речі Посполитої Яна Собеського

Історія

Вперше в історичній літературі цей почесний титул зустрічається по відношенні до королів Речі Посполитої.

Титул "Православний король" (лат. Rex Orthodoxus) - було присвоєно у 1661 р. королям Польщі, Великим князям Литовським, Руським, Київським, Волинським, Подільським, Чернігівським, Смоленським, Сіверським, тощо. Папа Римський Олександр VII надав його своїм спеціальним указом королю Івану ІІ Казимиру та його наступникам.

Титул не набув великого поширення, оскільки "православний" неправильно (вузько) трактувався як той, що відноситься тільки до православного населення Речі Посполитої. Проте король Іван ІІІ Собеський, особливо після перемоги у битві при Відні, використовував його більш часто в офіційних документах.

У 1684 р. Папа Інокентій XI надав почесний титул Defensor Fidei (Захисник віри) та Orthodox Majesty (Православна Величність) королю Речі Посполитої, Великому князю Литовському, Руському, Смоленському, Сіверському, Чернігівському тощо Івану III Собеському, який очолив командування армії християнської коаліції (в тому числі й з українських козаків) під час героїчної Віденської битви, що вважається поворотним моментом в історії Європи, який запобіг її завоюванню Османською імперією.

В кінці ХІХ ст. на початку ХХ ст. титулом "Православна величність" в англомовних джерелах називають королів Румунії, Болгарії, Сербії, Греції та інш. Наприклад таким титулом титулується король Югославії Петро ІІ.

В країнах Східної та Південної Європи цей титул не є розповсюдженим у використанні.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.