Прем'єр-ліга (Ботсвана)

Прем'єр-ліга (Ботсвана) (англ. Botswana Premier League) — змагання з футболу з-поміж клубів Ботсвани, в ході якого визначається чемпіон країни й представники міжнародних клубних змагань. Перший розіграш Прем'єр-ліги стартував 1966 року. Комерційна назва турніру—біМобайл Прем'єр-ліга Ботсвани.

Прем'єр-ліга
Засновано 1966
Регіон Ботсвана
Конфедерація КАФ
Кількість команд 16
Рівень в ієрархії 1
Пониження в класі Перший дивізіон
Внутрішній кубок Кубок Футбольної Асоціації Ботсвани
Кубок незалежності Ботсвани
Орандж Кабелано Чериті Кап
Маском Топ-8 Кап
Міжнародні турніри Ліга чемпіонів КАФ
Кубок Конфедерації КАФ
Поточний чемпіон «Мочуді Сентр Чіфс»
Найбільше перемог «Тоуншип Роллерз» (12)

Історія

Перший розіграш національного чемпіонату стартував у 1966 році, спочатку в лізі виступали лише Тіоквенг Пайретс, Нотвейн, Блек Періл, Квінз Парк Рейнджерз, а також команда з округу Нгвакетсе. В лізі завжди домінували команди, які базувалися на південь від Дібете або з південної частини країни аж до сезону 2006—07 років, коли ЕККО Сіті Грінз увійшла в історію та стала першою командою з півночі країни, яка склала конкуренцію «південним» клубам. Головним спонсором ліги є компанія мобільного зв'язку біМобайл, інвестуючи 30 мільйонів пулів. Після НСлПА в ПАР біМобайл ліга є другою за кількістю фінансових вливань лігою в КОСАФІ. Ліга продовжує динамічно розвиватися, показником цього розвитку є збільшення кількості легіонерів у БПЛ. Деякі з найкращих гравців, в основному із Зімбабве, наприклад, як Анольд Чака, Мейстер Масітара, Елвіс Мелека, Мадла Сібанда, Сагебі Сандака та Тендаї Ндоро вже покинули зімбабвійську ПСЛ на БПЛ протягом останніх років. Нещодавно найзірковіші намібійські зірки Жером Льюїс та Бенсон Шилонго переїхали до чемпіонату Ботсвани.

У Ботсвані Футбольна асоціація Ботсвани володіє правами на показ матчів національного чемпіонату і веде перемовини з телетрансляторами. Починаючи з сезону 2002-03 та аж до сезону 2012-13 років правами на показ матчів національного чемпіонату володіла державна телерадіокомпанія «Botswana Television» (BTV) та їх радіо-партнер «Radio Botswana» (RB1). Державна телекомпанія сплачувала 5 мільйонів пун за сезон. Телетрансляція охоплювала клуби нерівномірно через погану якість стадіонів на півночі країни, а тому показували матчі за участі або столичних клубів або команд, які представляють південь країни. Два матчі у вихідні дні показували у прямому ефірі, а протягом тижня матчі транслювали у запису. Після припинення телевізійної угоди з південноафриканською компанією RP Productions, федерація провела переговори про довгостроковий контракт з Supersport International. На початку 2013 року в тестовому режимі було показано п'ять матчів БПЛ на платному телебаченні. Однак ФАБ та Supersport International так і не змогли домовитися про тривалий контракт. Тому вже незабаром BTV та RB1 відновили трансляції у звичному обсязі.

Формат турніру

Чемпіонат проходить з серпня по травень, кожний клуб зіграє зі своїм суперником двічі, один раз вдома, і один раз на виїзді, таким чином до завершення чемпіонату кожен клуб зіграє по 30 матчів. Таким чином, у Ботсвані використовується справжня кругова система. У першій половині сезону команда по одному разу зіграє з кожним суперником, таким чином по завершенню першого кола кожен клуб проведе по 15 матчів. У другій половині чемпіонату команди грають за аналогічною схемою, але домашні змінюються на виїзні поєдинки і навпаки. Починаючи з сезону 1994-95 років за перемогу в матчі до турнірної таблиці додається 3 очки, за нічию — 1, за поразку — жодного. Згідно з рейтингу КАФ у Лізі чемпіонів КАФ країну представляє один клуб, а переможець національного кубку отримує можливість з наступного сезону виступати у Кубку конфедерації КАФ.

Починаючи з сезону 2005-06 років, якщо дві або більше команд закінчили чемпіонат з однаковою кількістю набраних очок, вирішальними використовують наступні показники (згідно з порядковим номером, який наведено нижче):

1. Очні поєдинки;
2. Різниця забитих та пропущених м'ячів в очних поєдинках;
3. Різниця забитих та пропущених м'ячів в національному чемпіонаті
4. Найбільша кількість забитих м'ячів у ворота суперників у національному чемпіонаті
5. Кількість матчів у національному чемпіонаті, які завершилися нічиєю

Команди-учасниці сезону 2015-16

Клуб Місто / мічтечко Місце в 2014–15
Ботсвана Діфенс Форс XIГабороне5-те
Ботсвана Реілвейз Хайландерз (Вибув)Махалап'є10-те
Екстеншион ГаннерзЛобаце7-ме
Габороне ЮнайтедГабороне4-те
Гілпорт ЛайонзЛобаце8-ме
Грін ЛаверзСеровеПідвищився
ГелексіДжваненгПідвищився
МайскелланеусСеровеПідвищився
Мочуді Сентр ЧіфсМочуді1-ий
Мотлакасе Павер Динамоз (Вибув)Палап'є11-те
Ніко ЮнайтедСелебі-Пхікве9-те
Орапа ЮнайтедОрапа2-ге
Поліс XIОтсе6-те
Санкойо Буш БаксМаун12-те
Сетмос (Вибув)Селебі-Пхікве13-те
Тоуншип РоллерзГабороне3-тє

Чемпіони

Чемпіони попередніх років:[1]

Чемпіонства по клубах

Клуб Місто Титулів Останній титул
Тоуншип РоллерзГабороне122013–14
Ботсвана Діфенс Форс XIМогодітшане72003–04
Габороне ЮнайтедГабороне62008–09
Могодітшане ФайтерзМогодітшане42003
Мочуді Сентр ЧіфсМочуді42014–15
Екстеншион ГаннерзЛобаце31994
НотвейнГабороне31998
ЕККО Сіті ГрінзФрансистаун12006–07
Поліс XIОтсе12005–06

Найкращі бомбардири

Рік Найкращий бомбардир Команда Голів
2005–06 Малепа "Чіппа" БолелангЕККО Сіті Грінз24
2006–07 Понтсхо 'Піро' МолоіМочуді Сентр Чіфс22
2007–08 Местр Масітара
Джером Раматлхаване
Ніко Юнайтед
Мочуді Сентр Чіфс
18
2008–09 Местр МасітараНіко Юнайтед27
2009–10 Терренс МандазаТоуншип Роллерз31

Гравець року в Прем'єр-лізі Ботсвани

Рік Гравець сезону Команда
2005–06 Моемеді "Йомо" МоатлапінгТоуншип Роллерз
2006–07 Малепа "Чіппа" БолелангЕККО Сіті Грінз
2007–08 Отенг "Лімкоквінг" МоалосіМочуді Сентр Чіфс
2008–09 Джоел ПхетонгоГабороне Юнайтед
2009–10 Кабело ДамбеТоуншип Роллерз
2013–14 Мвапуле МасулеТоуншип Роллерз
2014–15 Лесоджо ГаленамотлхалеМочуді Сентр Чіфс

Команди, які раніше виступали у Прем'єр-лізі

Примітки

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.