Примара і Темрява (фільм)

«Примара і Темрява» (англ. The Ghost and the Darkness) — історико-пригодницький фільм Стівена Хопкінса, знятий в 1996 році. В основі фільму лежить справжня історія про левів-людожерів, які в 1898 році паралізували будівництво залізниці в районі річки Цаво (Кенія). При створенні фільму використовувалися дані, викладені в книзі реального учасника цих подій — полковника Джона Генрі Паттерсона.

Примара і Темрява
англ. The Ghost and the Darkness
Жанр Триллер
Пригодницький фільм
Режисер Stephen Hopkinsd[1][2][…]
Продюсер Gale Anne Hurdd
Сценарист Вільям Голдман
У головних
ролях
Майкл Дуглас[3][4][5], Вел Кілмер[2][3][…], John Kanid[4][5], Браян МакКардіd[6][4], Емілі Мортімер[4], Том Вілкінсон[3][4][5], Om Purid[4], Бернард Гілл[4] і Henry Celed[4]
Оператор Vilmos Zsigmondd
Композитор Джеррі Голдсміт
Дистриб'ютор UIP-Dunafilmd, Netflix і FandangoNow
Тривалість 109 хв.
Мова англійська
Країна  США
Рік 1996
Кошторис 55 млн дол.[7]
IMDb ID 0116409

Сюжет

Кінець XIX століття. Молодий інженер Паттерсон отримує направлення на будівництво моста в Африці від цинічного та холоднокровного керівника Боуманта. Перед поїздкою шеф прямолінійно заявляє, що його не цікавить необхідність Паттерсону вчасно в строк повернутися до своєї дружини і дитини, проте в разі провалу місії зі зведення одного з кращих мостів в Цаво (Кенія) він зробить все, щоб назавжди зіпсувати Паттерсону репутацію. Джон Генрі Паттерсон усе життя мріяв побувати в Африці, тому не падає духом, а залишає в Англії вагітну дружину, і приїжджає в Цаво. Через деякий час на одного з робітників нападає лев, якого пізніше Джон особисто вбиває із засідки.

Через сім тижнів починаються нічні напади, першою жертвою яких стає найміцніший робітник Махіна, який одного разу вбив лева-людожера голими руками. Його і ще одного жителя знаходять мертвими наступного ранку. Леви починають справжнє полювання на чоловіків, а Паттерсон тим часом отримує радісний лист від дружини. В цей час лев із засідки кидається прямо в натовп робітників, вбиваючи одного з них. Самуель, Паттерсон і Старлінг переслідують лева, але тому вдається втекти завдяки нападу іншого лева. Старлінг при цьому гине.

Робітники назвали левів «Примара і Темрява», вважаючи їх дияволами. Частина постраждалих з важкими травмами і малярією лежить в госпіталі під керівництвом головного лікаря Готорна. Будівництво моста затримується, і Паттерсон змушений вмовляти робітників продовжувати роботу. Щоб убити хижаків, запрошують знаменитого мисливця Ремінгтона, що полює разом з племенем масаї. Однак полювання не вдається — рушниця Паттерсона дає осічку. Масаї йдуть, сказавши, що це не леви, а справжні демони Примара і Темрява.

Наступної ночі леви нападають на табір, вбивши безліч людей. Робітники в паніці тікають з Цаво. Ремінгтон і Паттерсон знаходять печеру левів, де скупчилися купи кісток їхніх жертв — мисливці розуміють, що леви вбивають для задоволення. Незабаром їм вдається вбити одного з левів, але вночі приходить інший хижак і вбиває Ремінгтона. Паттерсон спалює тіло Ремінгтона і приманює цим лева, зумівши вбити і його.

Реальна історія

В основу фільму лягла справжня історія про левів-людожерів, що з'явилися при будівництві залізниці між Кенією та Угандою в кінці XIX століття. Одного за іншим звірі вбивали і поїдали робітників. В результаті будівництво залізниці було повністю паралізовано: робітники відмовлялися виходити на роботу — ніхто не хотів бути з'їденим. Тоді підполковник Джон Паттерсон, відповідальний за будівництво, вийшов на полювання на левів.

Довгий час він вистежував звірів, і 9 грудня 1898 року йому вдалося вбити першого лева, а через 20 днів, 29 грудня, другого.

Надалі під час дослідження трупів тварин було виявлено, що вони вбивали і з'їдали людей не тому, що їм це подобалося, а тому, що через посуху в тій місцевості зникли основні види тварин, якими харчуються леви — буйволи, антилопи тощо. В результаті у звірів не залишилося виходу — треба було або їсти людей, або померти від голоду.

У ролях

Ролі людей племені масаї виконали представники спорідненого народу самбуру[8].

Автори фільму

  • Режисер — Стівен Хопкінс
  • Продюсер Майкл Дуглас
  • Сценарист — Вільям Голдман

Критика і нагороди

У 1997 році фільм отримав премію «Оскар» за кращий звуковий монтаж. У тому ж році Вел Кілмер був номінований на премію «Золота малина» як найгірший актор другого плану. На сайті Rotten Tomatoes фільм має рейтинг 50 %.

Кінокритик Роджер Еберт оцінив фільм на півзірки з чотирьох, назвавши його «африканською пригодою, яка змушує сприймати фільми про Тарзана як тонкі і реалістичні»[9].

Примітки

  1. http://www.imdb.com/title/tt0116409/
  2. http://www.filmaffinity.com/en/film559101.html
  3. http://stopklatka.pl/film/duch-i-mrok
  4. http://www.imdb.com/title/tt0116409/fullcredits
  5. http://www.allocine.fr/film/fichefilm_gen_cfilm=14884.html
  6. http://www.virtual-history.com/movie/film/31604/the-ghost-and-the-darkness
  7. Примара і Темрява на сайті IMDb (англ.)
  8. Kelly Askew. {{{Заголовок}}}. — P. 31—68. — ISBN 0804750076.
  9. Roger Ebert (11 жовтня 1996). The Ghost And The Darkness. RogerEbert.com (англ.). Ebert Digital LLC. Процитовано 9 листопада 2016. «“The Ghost and the Darkness” is an African adventure that makes the Tarzan movies look subtle and realistic»
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.