Програмна документація

Програ́мна документа́ція — сукупність документів, що містять відомості, необхідні для розробки, виготовлення, супроводу та експлуатації програм[1]. Програмна документація є одним з видів технічної документації.

Комплекс державних стандартів, що встановлюють взаємопов'язані правила розробки, оформлення та обігу програм і програмної документації називається «Єдина система програмної документації» (ЄСПД)[2].

Основні поняття та визначення

Програма — дані, призначені для управління конкретними компонентами системи оброблення інформації з метою реалізації певного алгоритму[3].

Програмне забезпечення — сукупність програм системи обробки інформації і програмних документів, необхідних для експлуатації цих програм[3].

Програмний модуль — програма або функціонально завершений фрагмент програми, призначений для зберігання, трансляції, об'єднання з іншими програмними модулями та завантаження в оперативну пам'ять[3]

Види програмних документів

Види програмних документів та їх зміст наведені в ГОСТ 19.101-77[1].

  • Специфікація — містить інформацію щодо складу програми та документації на неї. Виконується на стадії робочого проєкту. Є обов'язковим документом для програмного забезпечення і тих програмних модулів, які можуть мати самостійне застосування.
  • Відомість власників оригіналів (код виду документа — 05) — містить перелік підприємств, які зберігають оригінали програмних документів. Виконується на стадії робочого проєкту. Необхідність складання документа вирішується на етапі затвердження технічного завдання (за згодою).
  • Текст програми (код виду документа — 12) — містить запис програми з необхідними коментарями. Виконується на стадії робочого проєкту. Необхідність — за погодженням.
  • Опис програми (код виду документа — 13) — містить відомості про логічну структуру та функціонування програми. Виконується на стадії робочого проєкту. Необхідність — за погодженням.
  • Програма та методика випробувань (код виду документа — 51) — містить вимоги, що підлягають перевірці при випробуваннях програми, а також порядок і методи їх контролю. Виконується на стадії робочого проєкту. Необхідність — за погодженням.
  • Технічне завдання — містить призначення та область застосування програми, технічні, техніко-економічні та спеціальні вимоги, що ставляться до програми, необхідні стадії і терміни розробки, види випробувань. Виконується на стадії технічного завдання і є обов'язковим документом для комплексу. Необхідність складання технічних завдань на компоненти визначається за погодженням із замовником.
  • Записка пояснення (код виду документа — 81) — містить схему алгоритму, загальний опис алгоритму і/або функціонування програми, а також обґрунтування прийнятих технічних та техніко-економічних рішень. Виконується на стадії ескізного та технічного проєктів. Необхідність — за погодженням.
  • Експлуатаційні документи — містить відомості для забезпечення функціонування та експлуатації програми. Виконуються на стадії робочого проєкту. Необхідність — за погодженням для кожного документа окремо. Види експлуатаційних документів:
    • формуляр (код виду документа — 30) — містить основні характеристики програми, комплектність і відомості про експлуатацію програми,
    • опис застосування (код виду документа — 31) — містить відомості про призначення програми, області застосування, застосовуваних методах, класі вирішуваних задач, обмеження для застосування, мінімальної конфігурації технічних засобів,
    • керівництво системного програміста (код виду документа — 32) — містить відомості для перевірки, забезпечення функціонування та налаштування програми на умови конкретного застосування,
    • керівництво програміста (код виду документа — 32) — містить відомості, необхідні для експлуатації програми,
    • керівництво оператора (код виду документа — 33) — містить відомості для забезпечення процедури спілкування оператора з обчислювальною системою в процесі виконання програми,
    • опис мови (код виду документа — 35) — містить опис синтаксису і семантики мови програмування,
    • керівництво з технічного обслуговування(код виду документа — 46) — містить відомості для застосування тестових і діагностичних програм при обслуговуванні технічних засобів.

Склад застосовуваних видів документів визначається розробником документів залежно від стадій розробки технологічної документації та типу виробництва.

Див. також

Примітки

  1. ГОСТ 19.101-77 Единая система программной документации. Виды программ и программных документов.
  2. ГОСТ 19.001-77 Единая система программной документации. Общие положения.
  3. ГОСТ 19781—90 Единая система программной документации. Обеспечение систем обработки информации программное.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.