Продуктивність
Продукти́вність (англ. productivity, нім. Produktivität f) — у широкому розумінні — здатність давати продукцію.
Співвідношення між кількістю виданих товарів і/ або послуг і використаних для цього факторів виробництва. Продуктивність завжди визначається співвідношенням змін в кількості факторів виробництва і змін в кількості виданої продукції з використанням відносних показників.
Різновиди і приклади
У гірничій і дотичних галузях розрізняють продуктивність виробничої одиниці (шахти, кар'єру), дільниці, людини (продуктивність праці) за одиницю часу, продуктивність комплексу устаткування, продуктивність технічну та інші.
Продуктивність річна — обсяг робіт, що виконується за рік; визначається змінною продуктивністю і числом робочих змін протягом року.
Продуктивність комплексу устаткування — продуктивність групи технологічно взаємозалежних машин за визначений період часу (годину, зміну тощо); визначається способом взаємодії між ланками комплексу й обмежується ланкою чи машиною з найменшою продуктивністю.
Продуктивність змінна (машини, устаткування) — обсяг роботи, що виконується за зміну; визначається технічною продуктивністю машини (устаткування) і простоями протягом зміни. Див. також продуктивність виймальної машини, продуктивність свердловини.
Продуктивність технічна — максимальна годинна продуктивність машини при безупинній роботі в конкретних гірничотехнічних умовах.
Продуктивність годинна — найбільший обсяг роботи, що виконується машиною за одну годину; визначається конструктивними факторами (потужність двигунів, ємність ковша й ін.) і умовами роботи (твердість порід, грудкуватість та ін.).
Див. також
Література
- Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Донбас, 2007. — Т. 2 : Л — Р. — 670 с. — ISBN 57740-0828-2.