Промисловість у космосі

Промисловість у космосі — це економічна діяльність у відкритому космосі, у тому числі: видобування корисних копалин з астероїдів, космічне виробництво, космічна торгівля, будівництво здійснюване в космосі, наприклад будівництво космічних станцій, космічна утилізація та космічна реклама.[1]

Космічні промислові зусилля зараз (2020-і роки) перебувають у зародковому стані. Більшість таких розробок, потребували б значної довготривалої присутності людини в космічному просторі та відносно недорогого доступу до космосу. Більшість пропозицій також, вимагатимуть технологічних та інженерних досягнень у таких галузях, як робототехніка, сонячна енергетика та системи життєзабезпечення .

Деякі дослідники стверджують, що для підтримки дослідження глибокого космосу, потрібно створення Міжнародного банку.[2]

Обслуговування ШСЗ

Хоча обслуговування супутників теоретично розглядалося з перших днів, коли люди здобули здатність до космічних польотів, у перші десятиліття було зроблено мало.

Термін зазвичай розглядається як автономне або телероботичне обслуговування супутника за допомогою роботизованого космічного корабля, але може також означати обслуговування, яке здійснюється людьми-астронавтами, наприклад, повторне та регулярне обслуговування Міжнародної космічної станції (МКС).

Ідея обслуговування КА на орбіті не є новою та повністю неопрацьованою. НАСА має вражаючі успішні факти включно з відновленням працездатності КА, виконання поетапних спеціальних робіт з модернізації космічного телескопу Хаббл або захоплення КА Intelsat 603 та встановлення реактивної установки на його борту під час місії STS-49. Створення та забезпечення експлуатації МКС є видатним прикладом постійно зростаючих можливостей використання орбітальних засобів. На протязі проведення спільного експерименту «Orbital Express program», організованого DARPA та NASA, було успішно продемонстровано роботизовану дозаправку палива на низькій орбіті. Наступними проектами є Restore-L, демонстраційна місія НАСА з технічного обслуговування КА на низькій орбіті та проект від DARPA Robotic Servicing of Geosynchronous Satellites program (RSGS,програма роботизованого технічного обслуговування КА на геосинхронних орбітах).

За оцінками експертів[3] поточний стан розвитку технологій орбітального сервісу визначено на рівень TRL6 та таким, який дозволить комерційне використання технологій у найближчі 5–6 років.

До можливих функцій орбітального сервісу можна зарахувати наступні пункти:

  • інспекції КА;
  • уникнення зіткнень;
  • апгрейд (переломним моментом у розвитку сервісних апаратів та послуг став успішний запуск Nortrop Grumann в грудні 2019 р. апарату MEV-1, що здійснив 25 лютого 2020 р. перше в світі успішне стикування на навколоземній орбіті зі старим телекомукаційним супутником «Intelsat 901»);
  • монтаж двох або більше об’єктів з метою утворення нового більшого об’єкта, або розширення можливостей наявного (ORBITAL RECOVERY (Велика Британія) -- один з піонерів розробки апаратів продовження орбітального життя супутників. Апарат ConeXpress (CX-OLEV — ConeXpress Orbital Life Extension Vehicle) може продовжити термін служби великих геостаціонарних супутників на термін до 12 років);
  • дозаправлення та поповнення запасів (проєкт RESTORE-L щодо створення спеціалізованого апарата на платформа «Maxar» класу 1300. Пуск апарата планується на 2023 рік для відновлення та дозаправки супутника «Landsat 7»);
  • додаткові можливості модифікації та корегування орбіти, міжорбітальні переміщення, трансфер на орбіту захоронення або деорбітування (наприклад, ЄКА оголосило про створення апарата, який досягне астероїдів Didymos і Dimorphos в 2026 році та здійснить зміну їхньої траєкторії (місія DART). Кінцевою метою місії є відпрацювання техніки відхилення астероїдів апаратом програми та комерціалізація технології);

Ключові гравці [4]:

  • HERMES (Georing, Contraves Space, OHB консорціум Греція, Швейцарія, Німеччина, контракт з Arabsat);
  • ЦНДІ МАШ (РФ);
  • РККРКК «Енергія» (РФ) проєкт «Пором»;
  • добровільний консорціум CONFERS (Consortium for Execution of Rendezvous and Servicing Operations) разом з NASA, DOD, AIAA (American institute of Aeronautics and Astronautics).

В Україні також існують передумови для створення в стислі терміни космічного апарату – міжорбітальної сервісної платформи (МСП), що має науково-технічний і комерційний потенціал. Такими передумовами насамперед є:

-- наявність надійних ракетоносіїв власної розробки і виробництва ( «Дніпро», «Циклон-4»)

-- наявність досвіду проектування АКБ «Кречет»

-- наявність можливості використання в складі МСП відпрацьованих і експлуатованих в складі різних виробів основних блоків

-- наявність виробничо-конструкторського досвіду і кадрового потенціалу.

Орбітальне зварювання

Процес орбітальної сварки був винайдений більше 50 років тому для вирішення проблем помилок оператора при аргонодуговому зварюванні.

Важливим стратегічним напрямом розвитку зварювальних і електрометалургійних технологій стала розробка принципово нових автоматизованих систем керування процесами зварювання, установками й механізованими лініями з використанням комп'ютерної і мікропроцесорної техніки, створення зварювальних роботів.

Гірничі роботи на астероїдах

Освоєння астероїдів передбачає видобуток мінеральної сировини космічних тілах в Головному поясі астероїдів і особливо з надр навколоземних астероїдів.

Див. також

Примітки

  1. Hegadekatti, Kartik (30 березня 2017). IBSES: International Bank for Space Exploration and Sciences. mpra.ub.uni-muenchen.de (англ.). Процитовано 17 січня 2021.
  2. Hegadekatti, Kartik (2017). IBSES: International Bank for Space Exploration and Sciences (англ.). Social Science Research Network.
  3. Davis J.P., Mayberry J.P., Penn J.P. (2019). On-оrbit Servicing: Inspection, repair, refuel, upgrade, and assembly of satellites in space. Aerospace Corporation, Center for space policy and strategy
  4. http://www.elmiz.com/vvedennya-v-orbitalne-servisne-obslugovuvannya/
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.