Промінь (ЕОМ)

Електронна обчислювальна машина «Промінь» — серія малих електронно-обчислювальних машин (ЕОМ) для інженерних розрахунків середньої складності, одна з перших ЕОМ такого класу.

Розроблена київським Інститутом кібернетики АН України в 1962 році під керівництвом академіка Віктора Глушкова. До серії входили ЕОМ «Промінь», «Промінь-М» та «Промінь-2».[1]

ЕОМ «Промінь»

Основні характеристики

Електронна обчислювальна машина «Промінь» працювала в двійково-десятковій системі числення з п'ятьма десятковими знаками мантиси числа та одним знаком порядку. Обсяг оперативного запам'ятовуючого пристрою становив 140 слів. Команди в систему вводилися або за допомогою штекерів з отворами, що вставлялися в пази на набірному полі, або такі ж отвори можна було пробити в металевих перфокартах (замість 10 штекерів — одна перфокарта). Обсяг запам'ятовуючого пристрою для команд — 100 команд. З них 80 — для збереження команд та проміжної інформації, 20 — для збереження констант. Система команд була одноадресна. Набір команд складався з 32 операцій. Середня швидкість обчислень становила 1000 операцій додавання або 100 операцій множення за хвилину.

Інтерфейс користувача

Введення числової інформації здійснювалось з клавіатури. Вивід здійснювався на табло з десятковими індикаторними лампами.

Математичне забезпечення

Характерна особливість машини, яка потім була істотно розвинена в ЕОМ серії «МИР» — мікропрограмне виконання обчислень елементарних функцій. Мікропрограми були записані в мікропрограмну матрицю. В склад математичного забезпечення машини «Промінь» входили програми розв'язання диференціальних рівнянь методом Рунге — Кутта, програми обчислення коренів та екстремумів нелінійних алгебраїчних та трансцендентних функцій, програми інтерполяції по методу Ньютона, програми розв'язання лінійних рівнянь тощо.

«Промінь-М»

«Промінь-М» — модифікований варіант машини «Промінь» відрізнявся від неї розвиненішою системою команд, поліпшенням якості мікропрограм, розвиненими структурами мікропрограмного управління, що дозволило в 3–4 рази прискорити виконання елементарних операцій. В комплектацію машини також був включений друкарський пристрій. Розроблений у 1965 році.

«Промінь-2»

ЕОМ «Промінь-2» було створено у 1967 році. Порівняно з попередньою машиною вона мала вдвоє більшу ємність запам'ятовуючого пристрою (ЗП чисел мав ємність 320 слів), збільшену кількість команд програмного пристрою (до 160) та дещо розширені обчислювальні можливості.

Джерела

  1. Енциклопедія кібернетики / Відпов. ред. Глушков В. М. — Т.2 (М-Я). — К.: Головна редакція української радянської енциклопедії, 1973. — 576 с., с. 328—329.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.