Пропедевтика

Пропеде́втика (дав.-гр. προπαιδεύω — попередньо навчаю, готую) — скорочений виклад будь-якої науки в систематизованому вигляді, тобто підготовчий, вступний курс у будь-яку науку, що передує більш глибокому і детальному вивченню відповідної дисципліни.

Філософія

Філософська пропедевтика — це попередній цикл лекцій, що ознайомлює студентів (читачів) з особливостями філософії як навчальної дисципліни; підготовка до творчого засвоєння тем філософського курсу і до самостійного вивчення філософії. Завдання філософської пропедевтики — підготувати студентів (слухачів, читачів) до переходу від рівня їхнього повсякденного світогляду до рівня світогляду теоретичного, від світогляду стихійного — до світогляду усвідомленого, від світогляду, що утримується на вірі, — до світогляду доказового, який опирається на розум.

У філософській традиції до Канта пропедевтикою часто називали загальний курс арістотелівської логіки, який передував вивченню конкретних наук як спеціальних галузей знання. Як філософську пропедевтику Кант запропонував розглядати свою трансцендентальну філософію (в строгому сенсі трансцендентальну логіку), що досліджує джерела і межі чистого розуму. Гегель, у свою чергу, значення пропедевтики приписував діалектичній логіці, предметом якої виступає мислення як таке.

Див. також

Джерела

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.