Піклбол
Піклбол — це різновид спорту з ракеткою, який поєднує в собі елементи бадмінтону, тенісу та настільного тенісу. Два або чотири гравці використовують тверді ракетки з дерева або композитних матеріалів для удару по перфорованій полімерній кульці, подібній до Wiffle Ball, через сітку. Спорт поділяє особливості інших спортивних видів з ракеткою, розміри корту, як у бадмінтоні, а також сітку і правила, що дещо схожі на теніс, з кількома модифікаціями.
Історія
Піклбол був винайдений в середині 1960-х років, як розвага на задньому дворі.
1965 р. - Після гри у гольф в суботу влітку, Джоел Прітчард, конгресмен зі штату Вашингтон і Білл Белл, успішний бізнесмен, повернулись до будиноку Прітчарда на острові Бейнбрідж, штат Вашингтон (поблизу Сіетла), та знайшли свої сім'ї, які не мали чого робити. В маєтку був старий корт для бадмінтону, тому Прітчард і Белл шукали обладнання для бадмінтону і не могли знайти повний набір ракеток. Вони імпровізували і почали грати з ракетками для настільного тенісу і перфорованою пластиковою кулькою. Спочатку вони розмістили сітку на висоті бадмінтону 60 дюймів і відбивали м'яч над сіткою. Протягом вихідного дня гравці виявили, що м'яч добре відскокує на поверхні асфальту і незабаром сітку опустили до 36 дюймів. У наступні вихідні Барні МакКаллум був ознайомлений з грою у будинку Прітчарда. Незабаром три чоловіки створили правила, покладаючись на бадмінтон. Вони пам'ятали про початкову мету - створити гру, в яку може грати вся сім'я.[1]
Правила гри
Піклбол грається на корті розміром: 20 х 44 футов. М'яч подається по діагоналі (починаючи з правого квадрата команди, що подає), нарахування очок може бути тільки тій команді, яка подає. Гравці з кожної сторони повинні дозволити м'ячу відскочити від поверхні один раз, перш ніж будуть дозволені удари "зльоту" (удари зверху без торкання м'ячем поля). Після того, як відбулися ці два відскоки, м'яч можна відбивати ракеткою, як завгодно . Гравець продовжує подавати, чергуючи правий та лівий майданчики, поки не помиляється. Перша команда, яка набрала одинадцять очок — виграє, але з різницею не менше ніж в два очки. У піклбол грають, як в приміщенні, так і на відкритому повітрі. Грати можна поодинокі, парні та змішані ігри.
Подача
Подача здійснюється по діагоналі на протилежний бік корту, виконується вона ударом по м'ячу знизу. Ракетка обов'язково повинна пройти нижче пояса. Подаючий виконує удар по м'ячу, коли м'яч знаходиться у повітрі. Подача м'яча після його відскоку від поверхні корту не допускається. Гравець повинен тримати обидві ноги позаду задньої лінії при подачі.
На початку кожної нової гри подаюча сторона має право допустити тільки одну втрату подачі, за винятком того випадку, коли м'яч, торкнувшись сітки, приземляється в дозволеному правилами місці корту. У цьому випадку проводиться переподачі. На відміну від тенісу, кількість разів, коли це відбувається, не обмежується. Вході гри після другої втрати подачі поспіль, м'яч переходить до суперника.
Прийом м'яча зльоту
Прийняти м'яч на льоту означає завдати по ньому удару, не дозволивши м'ячу торкнутися корту. Прийом м'яча на льоту повинен завжди проводитися таким чином, щоб ноги гравця перебували за межами неігровій зони. Примітка: Якщо, відбиваючи м'яч на льоту, гравець заступає в неігрову зону, то йому зараховується втрата м'яча.
Правило подвійного відскоку
Кожна сторона завдає першого удару по м'ячу тільки після його відскоку від корту. Це означає, що коли м'яч поданий, приймаюча сторона має право завдати по ньому удару тільки після того, як він відскочив від корту;
подаюча сторона також повинна дозволити поверненого їй м'ячу зробити відскок, після чого починається власне розіграш м'яча. Після описаних вище двох відскоків, удари можна виконувати як зльоту, так і після відскоку м'яча.
Промах (помилка)
Помилкою вважається, коли м'яч:
- Доторкається до будь-якої частини неігрової зони (включаючи лінію).
- Потрапляє поза межі поля
- Потрапляє у сітку не перелетівши її
- Робиться удар з неігрової зони
- Робиться удар до того, як з кожної сторони відбувається відскок (правило подвійного відскоку)
Рахунок
Команда отримує очки, лише при подачі. Гравець, який подає, продовжує це робити, поки його команда не зробить помилку. Якщо грається парна гра, кожен гравець команди продовжує подавати, поки їх команда не зробить помилку, потім подача переходить до команди суперників. Гра продовжується до 11 очок (або 15 або 21, якщо було погоджено раніше), однак команда повинна перемогти на 2 бали.
Піклбол в Україні
На сьогодні в Україні єдиний осередок цього спорту Українська Асоціація Піклболу (Ukrainian Pickleball Association), який діє при Київській міжнародній школі (Святошинський район). Піклбол є досить популярною грою в у США і Канаді. Піклбол менш відомий у Європі, однак федерації цього спорту вже існують у більшості країн. В Україні піклбол представлений з 2016 року.[2]
Примітки
- www.usapa.org https://www.usapa.org/history-of-the-game/ Пропущений або порожній
|title=
(довідка). Процитовано 29 січня 2019. - ПІКЛБОЛ | INTERSPORT RUN UA. INTERSPORT RUN (укр.). 4 вересня 2017. Процитовано 31 січня 2019.