Піраміда в Мейдумі

Піраміда в Мейдумі — єгипетська піраміда, розташована по дорозі в Файюм, приблизно в 100 км на південь від Каїра. За формою нестандартна. Складається з семи ступенів, з яких сьогодні видно тільки 3. Складена з вапнякових блоків. Була побудована для фараона Гуні, останнього правителя III династії. Його син Снофру розширив і збільшив піраміду, додавши восьмий ступінь і зробивши сторони піраміди гладкими.

Піраміда в Мейдумі

29°23′17″ пн. ш. 31°09′24″ сх. д.
Країна  Єгипет[1]
Розташування Бені-Суейф[1]
Тип Східчаста піраміда
Висота 65 м
Матеріал вапняк
Дата заснування XXV століття до н.е.

Піраміда в Мейдумі
Піраміда в Мейдумі (Єгипет)
 Медіафайли у Вікісховищі
Піраміда в Мейдумі

Історія вивчення

Про незвичайні форми піраміди вперше повідомляє Аль-Макризі в XV столітті. Піраміда мала ступіньчасту форму і тому була названа el-el haram-kaddab (або «неправильна піраміда»). У своїх ескізах Аль-Макризі описує піраміду, що складається з п'яти ступенів, а ще що вона була серйозно пошкоджена від ерозії і від розкрадання кам'яної кладки місцевим населенням (останнє досі не зупинено).

У XVIII ст. Frederic Louis Norden описав піраміду і повідомив, що видно вже тільки три ступені.

У 1799 єгипетська експедиція Наполеона описала цю піраміду, заклавши підґрунтя для майбутніх більш докладних досліджень.

У 1837 піраміду вивчав і обстежив John Shae Perring.

У 1843 Карл Лепсіус дав опис цієї піраміди в своєму знаменитому списку єгипетських пірамід під номером LXVI («65»).

Гастон Масперо описав внутрішні приміщення піраміди. Але саме докладний опис піраміди в Мейдумі було складено лише через 10 років Фліндерсом Пітрі, який працював спільно з Percy Newberry і George Fraser. Цей опис відображав як зовнішній вигляд піраміди, так і внутрішні приміщення. Крім того вивчалась місцевість навколо піраміди, зокрема були виявлені зруйновані храми і приватні гробниці. Більш пізні дослідження Фліндерс Пітрі проводив разом з Ernest MacKay і Gerald Wainwright. Були виявлені стіни, що оточували раніше піраміду.

Людвігу Борхардту всього за кілька днів вдалося зібрати цінні відомості про піраміду в Мейдумі, зокрема те, що вона була перебудована і зорієнтована на інші сторони світу.

Англо-американська експедиція сера Алана Роу (Alan Rowe) почала дослідження піраміди в 1920-х, і продовжувала свої дослідження протягом більше 50 років.

Gilles Dormion і Jean-Yves Verd’hurt виявили в 1999 за допомогою сучасних приладів раніше невідомі приміщення і проходи. Зараз ведуться роботи по очищенню піраміди і проводяться реставраційні роботи.

Примітки

  1. GEOnet Names Server — 2018.

Література

  • Замаровский В. Їх величності — Піраміди. — М., 1986.
  • Матьє М. Е. Мистецтво Стародавнього Єгипту. — М-Л., 1961.
  • Edwards I. E. S. The collapse of the Meidum Pyramid. // JEA 60 (1974), pp. 251—252.
  • Johnson G. B. The Pyramid of Meidum. // KMT 2 (1993), pp. 64-71.
  • Lauer J.-P. A propos du prétendue désastre de la pyramide de Meïdum. // CdE 36 (1976), pp. 236—254.
  • Lauer J.-P. Sur la pyramide de Meïdum et les deux pyramides du roi Snefrou à Dahchour. // Orientalia 36 (1967), pp. 239—254.
  • Lehner M. The Complete Pyramids. — Cairo, 1997.
  • Petrie W. M. F. Medum. — London, 1892.
  • Wildung D. Zur Deitung der Pyramide von Medum. // RdE 21 (1969), pp. 135—145.
  • Солкін В. В. Медум // Стародавній Єгипет. Енциклопедія. М., 2005.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.