Равич-Черкаський Мойсей Юхимович

Равич-Черкаський Мойсей Юхимович, псевдонім Рабинович (*1884 — після 1936) — український комуністичний діяч єврейського походження родом з Єлисаветградщини (за іншими даними народився в Черкасах). Член «Бунду», 1917 року перейшов до більшовиків і став одним з засновників КП(б)У, в якій належав до крила прибічників Олександра Шумського.

Равич-Черкаський — перший офіцийний історик КП(б)У («История Коммунистической Партии (б.) Украины», 1923), автор теорії про «подвійне походження» КП(б)У з російських соціал-демократів та з українських соціал-демократів й соціал-революціонерів, яка визнавалася офіційною до 1932 року.

Редактор важливих збірок документів з історії робітничого, соціалістичного й комуністичного руху в Україні, зокрема: «Первый съезд КП(б)У» (1923), «Марксизм и национальный вопрос» (1923), «Ленин и национальный вопрос» (1924), «Южно-русские рабочие союзы» (1925), «Революция и КП(б)У в материалах и документах» (1926), «Ленінізм у нац. і колоніальному питанні» (1930); статті та спогади в журналах «Червоний Шлях», «Літопис Революції» й ін.

Коли у квітні 1917 року в Катеринославі стала виходити більшовицька газета "Звезда", М. Равич-Черкаський став її активним автором і неофіційним редактором. «…я прийшов до «Звезды» восени (1917 року) спершу як постачальник статей, а потім вже до січня 1918 року як близький співробітник газети,. - згадував він 1927 року, під час 10-річчя газети "Звезда". - Редактором у цей час була Серафима Іллівна Гопнер. Вічно зайнята, безкінечно виступаючи на мітингах з доповідями, вона не могла залишатися довго в редакції. Вона прибігала, готувала статтю і бігла далі. Взагалі роль агітатора була їй більше до душі, аніж роль редактора. Змушена не лише писати статті, але й правити матеріали – робота надзвичайно нудна – вона тяжилася нею, тим більше, що вона отримувала завше блискучі словесні перемоги на турнірах з меншовиками. Мені в цей час довелося покласти на себе частину «брудної» роботи, Згодом Серафима Іллівна стала зникати ледь не на цілі тижні, і мені доводилося виконувати роль редактора і передовика (тобто автора передових статей)».

. 1922 року ним написано передмову до прижиттєвого видання книги Г. Уелса «Росія в імлі».

У 1928 році Равич-Черкаський завідував відділом національних літератур Державного видавництва художньої літератури в Москві. Знавець єврейської літератури. Потім – викладач робітничого факультету при Харківському технологічному інституті. Філософ біології.

У 1932-1933 роках проходив як фігурант у справі опозиційної групи в ВКП (б) - «Союзу марксистів-ленінців» (група Рютіна), був виключений з партії як «носій злочинних троцькістських ідей» і заарештований. У 1932 році виключений з партії, як активний учасник «Спілки марксистів-ленінців» (група Рютіна), та взятий під варту. В січні 1935 року висланий до міста Чердинь Пермської обл. Заарештований 7 червня 1936 р. та засуджений 27 липня 1936 р. до п'яти років позбавлення волі.

Подальша доля невідома.

Література

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.