Радянський Есперантистський Молодіжний Рух

Радянський молодіжний рух есперантистів (есп. Sovetia Esperantista Junulara Movado, SEJM) молодіжна організація есперантистів Радянського Союзу (1965—1979). Не мала офіційного статусу.

Радянський Есперантистський Молодіжний Рух
есп. Sovetia Esperantista Junulara Movado
Тип есперантистська організаціяd
Засновник Anatoly Goncharovd, Колкер Борис Григорович і Vladimir Samodaid
Засновано 1966
Країна  СРСР

Передумови створення SEJM

Інтерес до вивчення есперанто в СРСР почав поширюватися на тлі процесів обмеженої демократизації суспільного життя, що поволі розгорталися з другої половини 1950-х. В Москві та Ленінграді з'являються перші есперанто-клуби. В 1957 році на VI Всесвітній фестиваль молоді і студентів приїхало близько 240 іноземних есперантистів. З 1959 року в Прибалтійських республіках проводять регулярні есперанто-табори.

Утворення та діяльність SEJM

Середина 1950-х і початок 1960-х років характеризується посиленим вивченням мови есперанто студентами та старшокласниками. Молодь вивчала есперанто самостійно, оскільки через репресії та війну зникла ціла плеяда активних і діяльних есперантистів. Основна маса молоді вивчала есперанто за підручниками, які збереглися в сільських, селищних, шкільних, міських та обласних бібліотеках. Ця молодь утворювала гуртки есперанто при клубах інтернаціональної дружби (КІД). На початку 1960-х років в СРСР існувало близько двох десятків есперанто-клубів, але не було єдиної головної організації, під крилом якої молоді люди могли б працювати на благо есперанто.

У 1965 році була створена організація під назвою Радянський молодіжний рух есперантистів. В 1967—1969 роках SEJM як організація зміцніла, розширилася, зросла як якісно, так і кількісно.

У 1968 році в діяльності есперанто-клубів було впроваджено нововведення соцзмагання. У соцзмаганні враховувалися такі фактори:

  • кількість есперантистів які взяли участь в різних зустрічах;
  • кількість опублікованих статей про есперанто в радянській пресі;
  • кількість доповідей про есперанто для неесперантистів;
  • кількість слухачів цих доповідей;
  • кількість кореспондентських зв'язків із зарубіжними есперантистами;
  • кількість країн, з якими листувалися радянські есперантисти;
  • кількість тих, хто закінчив курси есперанто;
  • кількість тих, хто підписався на есперанто журнали і газети;
  • кількість різних вечорів, екскурсій, організованих в клубах SEJM.

У 1968 р SEJM мав 10 відділів і служб:

  1. кореспондентська служба,
  2. магнітофонний служба,
  3. відділ культури,
  4. перекладацька служба,
  5. літературний відділ,
  6. науково-технічний відділ,
  7. термінологічний відділ,
  8. інтерлінгвістічний відділ,
  9. фото-служба,
  10. методичний відділ.

Кілька років виходив також любительський журнал SEJM.

У 1969 році з'явилися «Статут SEJM» і «Рішення SEJM».

В 1967 році есперанто-табори було розділено на Балтійський та Молодіжний.

Через постійне зростання кількості есперантистів по всьому СРСР в 1977 році було вирішено провести паралельно два есперанто-табори для молоді — для західної і східної частин країни.

Таблиця кількості есперанто-клубів, що діяли в роки існування сейм

1965 1966 1967 1968 1969 1970 1971 1972 1973 1974 1975 1976 1977 1978 1979
18 - 51 55 37 25 33 30 37 40 43 46 44 44 44

Ліквідація SEJM

Напівлегальна діяльність SEJM спричинила появу «циркулярного листа» з ЦК КПРС, в якому йшлося про створення в СРСР есперанто-організації в масштабах країни.

27 січень 1978 року СРТД, ЦК ВЛКСМ і ВЦРПС прийняли спільне рішення «Про утворення Асоціації радянських есперантистів».

14 березня 1979 року в Москві відбулася установча конференція Асоціації радянських есперантистів. Засновниками стали три організації: ЦК ВЛКСМ, СРТД і ВЦРПС.

Влітку 1979 року була проведена остання конференція SEJM, учасники якої прийшли до висновку, що спільноти більше не може існувати з ряду причин, серед яких найголовніші такі:

  • SEJM не є офіційною організацією і не має права існувати, так як паралельно діє новоутворена офіційна організація;
  • видавнича справа в СРСР дозволялася тільки тоді, коли видання були зареєстровані за законом, отже друковані органи SEJM, які розмножувалися нелегально, не мали права на життя. Тим більше що через припинення фінансової діяльності припинялася і видавнича діяльність.

Більшістю голосів було винесено рішення щодо саморозпуску, а активісти SEJM мали перейти до роботи в Асоціації радянських есперантистів, її філіях і комітетах.

SEJM-2

Молодіжний есперанто-рух було відроджено у грудні 1988 року. В організації передбачалось індивідуальне членство. SEJM-2 мав 36 дійсних членів, кілька кандидатів і підтримуючих. Молоді активісти очолювали діяльні есперанто-клуби, були редакторами друкованих органів, брали участь у керівництві регіональних і національних есперанто-організацій. Президія складалася з 5 членів комітету.

Існували власні друковані органи. Зустрічі: щорічна конференція, молодіжний табір і семінари.

До ініціатив SEJM-2 відноситься створення в 1989 році «Гостьової мережі SEJM» яка в 1990 році мала 41 адресу в 35 населених пунктах СРСР.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.