Радянсько-фінський договір про ненапад

Договір про ненапад і про мирне врегулювання конфліктів між Фінляндією і Радянським Союзом — міждержавна угода, підписана 21 січня 1932 представниками Фінляндії (міністром закордонних справ Аарно Юрйо-Коскіненом) та Радянського Союзу (повноважним представником Радянського Союзу у Фінляндії Іваном Михайловичем Майським). 28 листопада 1939 Радянський Союз в односторонньому порядку розірвав договір.[1], приводом для чого став майнільський інцидент.

Підписання договору про ненапад. 21 січня 1932, Гельсінкі. Зліва фінський міністр закордонних справ Аарно Юрьйо-Коскінен, праворуч — повпред Радянського Союзу у Фінляндії Іван Майський.

Переговори

Радянський Союз почав вести переговори про укладення договорів про ненапад з сусідніми країнами в Європі через вторгнення японців у Маньчжурію: СРСР намагався таким чином убезпечити свої кордони. Радянський Союз до цього вже підписав такі договори з Естонією, Латвією та Польщею. Залишалася Фінляндія. Обидві сторони гарантували, що будуть поважати кордони між країнами і погодилися залишатися нейтральними. Спірні моменти і конфлікти обіцяли вирішувати неупереджено, мирними засобами.

Договір набув чинності 9 серпня 1932. Строк його дії встановлено на 3 роки (ст. 8). Протоколом від 7 квітня 1934 термін чинності договору подовжено до 31 грудня 1945. Протокол підписано у Москві фінським послом Аарно Юрйо-Коскіненом і радянським наркомом закордонних справ Максимом Литвиновим.

Радянський Союз 28 листопада 1939 розірвав договір за два дні до свого вторгнення у Фінляндію, стверджуючи, що Фінляндія напала на радянське прикордонне село. Згідно з п'ятою статтею договору, а також укладеною 22 квітня 1932 на підставі цієї статті Конвенцією про погоджувальну процедуру[2], обидві сторони повинні були створити погоджувальну комісію для розслідування інциденту, Фінляндія спробувала це зробити[3], але Радянський Союз відкинув[4] цю пропозицію.

Галерея

Див. також

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.