Райок (розвага)

Райо́к (рос. Раёк) — російська народна розвага, народний театр, що складався з невеликого ящика з двома збільшувальними стеклами в передній стінці[1]. Всередині нього переставлялися картинки чи перемотувалася з одного котка на інший паперова стрічка з кустарно виконаними зображеннями різних міст, видатних людей і подій. Демонстратор-райошник пересував картинки і розповідав примовки та приповідки до кожного нового сюжету[2]: наприклад, показуючи турецького султана, демонстратор пояснював, що він «має свій власний диван, але на нього не садиться, бо його сам боїться». Ці картинки часто виконувалися в лубковому стилі, і первісно мали релігійний зміст (зародження жанру пов'язують з «Райським дійством», відомим у Росіїї ще на початку XVIII ст.) — звідси й назва «райок», але потім набули й іншої, в тому числі політичної, тематики. Плата за перегляд коливалася від 1 до 5 копійок[3].

Райок (лубок, XIX в.)

Супровідний жартівливий текст до картинок читався демонстратором у специфічній формі — римованій прозі[1], так званим «райошником» (цим словом називали й самого демонстратора райка).

Райок знайшов відображення і в музичній творчості. Зокрема в цьому жанрі твори писали М. Мусоргський, Д. Шостакович, А. Бондаренко[4]

Див. також

Примітки

  1. Райок // Словник української мови : в 11 т. — К. : Наукова думка, 1970—1980.
  2. Некрылова А., Савушкина Н. Русский фольклорный театр // из кн.: Фольклорный театр / Сост., вступ. ст., предисл. к текстам и коммент. А. Ф. Некрыловой, Н. И. Савушкиной. — М.: Современник, 1988. — (Классическая б-ка «Современника»)
  3. Перетц В. Н. Раек, переносная панорама // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). СПб., 1890—1907. — Т. XXVI. — С. 106. (рос. дореф.)
  4. Горбунова І. Прийоми пародіювання як засіб створення сатиричної образності в жанрі райка. Українська музика: історичний, теоретичний та культурологічний дискурси. Київ : Інститут мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Т. Рильського, 2019. С. 50-95.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.