Ризик (оповідання)

«Ри́зик» (англ. Risk) — науково-фантастичне оповідання американського письменника Айзека Азімова, вперше вийшло друком у квітні 1955 року в часописі «Analog Science Fiction and Fact». Згодом перевидавалося у збірках «Інше про роботів» (1964) та «Все про роботів» (1982).

Ризик
Risk
Жанр наукова фантастика
Автор Айзек Азімов
Мова американська англійська
Написано 1955
Опубліковано травень 1955[1]
Цикл Роботи
Попередній твір Саллі
Наступний твір Перший закон

Сюжет

Події відбуваються на Гіпербазі, розміщеній всередині втаємниченого астероїда в Сонячній системі, де проводяться дослідження для підготовки мандрів гіперпростором. В оповіданні з'являються деякі персонажі із «Загубленого робота».

Неподалік Гіпербази перебуває космічний корабель «Парсек», готовий до першої далекої мандрівки гіперпростором. Відправити в подорож людину на той час було надто ризиковано, оскільки досліди на приматах закінчились непоправною шкодою для їх мозку, тому в кораблі діє робот. Однак, в запланований час «Парсек» не покинув простору навколо астероїда, і дослідникам необхідно з'ясувати причину збою. Це небезпечно, оскільки гіпердвигун не вимкнутий і подорож все ще може відбутись.

Доктор Сьюзен Келвін забороняє використати для цього робота Нестора і примушує генерала відправити на корабель доктора Геральда Блека, як найрозумнішого з тутешніх вчених.

Під загрозою трибуналу Блек вирушає на «Парсек», маючи намір потім помститися докторці. Він з'ясовує, що причина збою була в діях робота. Доктор вимикає двигун і повернувся героєм на Гіпербазу.

На обговоренні причин збою, він закидає доктору Келвін, що:

  • людина не повинна підлаштовуватись під роботів з їх вузьким розумінням команд;
  • втрата людини тепер вартує менше ніж втрата складного робота.

Вважаючи це несправедливим, Блек обіцяє звільнитись і присвятити себе боротьбі за заборону роботів.

Сьюзен Келвін відповіла, що зумисне викликала його гнів, щоб він витіснив страх. І пояснила, що у вирішенні таких складних наукових задач робот ніколи не зможе замінити людину.

Примітки

  1. Internet Speculative Fiction Database — 1995.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.