Роберт Лорел Кріппен

Роберт Лорел Кріппен (англ. Robert Laurel Crippen; 11 вересня 1937(19370911)) — американський інженер, капітан ВМС США у відставці і колишній астронавт НАСА.

Роберт Лорел Кріппен
англ. Robert Laurel Crippen
Роберт Лорел Кріппен
Дата народження 11 вересня 1937(1937-09-11) (84 роки)
Місце народження Бомонт, Техас, США
Країна:
Alma mater: Техаський університет
Військове звання: captaind
Місії: STS-1, STS-7, STS-41-C, STS-41-G
Час у космосі: 23 доби 13 год. 46 хв.
Нагороди:

Harmon Trophyd

Національний авіаційний зал славиd

Dr. Robert H. Goddard Memorial Trophyd

United States Astronaut Hall of Famed

медаль Габбарда (1981)

Брав участь у чотирьох польотах за програмою «Спейс Шаттл», в тому числі в найпершому, як другий пілот, і трьох як командир. Кріппен нагороджений Космічною медаллю пошани Конгресу (2006, до 25-річчя першого польоту Шаттла). За п'ять років до цього, з нагоди 20-річчя польоту, його ім'я включено в Зал слави астронавтів.

Одружений на Пандорі Лі Пакетт з Маямі, Флорида. Має трьох дочок.

Освіта

Після закінчення школи в Нью-Кані, Техас, Кріппен поступив в Техаський університет в Остіні, який він закінчив у 1960 році зі ступенем бакалавра в галузі аерокосмічних технологій. Також він був обраний членом техаського підрозділу об'єднання Сигма Гамма Тау.

Кар'єра

Кріппен потрапив до лав ВМС США в рамках програми підготовки кандидатів в офіцери авіації для ВМС США (програма AOCS). Він літав на штурмовику Дуглас A-4 «Скайхок» у складі 72-ї штурмової ескадрильї «Блакитні яструби», що базувалася на авіаносці «Індепенденс». Пізніше він вступив до школи льотчиків-випробувачів ВПС США на авіабазі «Едвардс» у Каліфорнії. Після закінчення школи він залишався на авіабазі «Едвардс» як інструктор до тих пір, поки не був залучений до програми пілотованої орбітальної лабораторії (програма MOL) у жовтня 1966 року.

Кріппен став астронавтом НАСА в 1969 році і був у групах підтримки для проектів Skylab 2, Skylab 3, Skylab 4 і експериментального польоту «Союз» — «Аполлон». Він був пілотом першого випробувального орбітального польоту в рамках програми «Спейс шаттл» (Колумбія STS-1, 12-14 квітня 1981) і командиром трьох інших польотів: Челленджер STS-7, 18-24 червня 1983; Челленджер STS-41С, 6-13 квітня 1984; Челленджер STS-41G, 6-13 жовтня 1984. Таким чином, Кріппен не тільки брав участь у першому польоті шаттла, а й керував першим екіпажем астронавтів з п'яти чоловік (STS-7, в який також входила перша американка-астронавт), першою операцією з ремонту супутника (STS-41C) і першим екіпажем астронавтів з семи осіб (STS-41G, де до того ж вперше були дві жінки — знову Саллі Райд і Кетрін Салліван, яка вперше здійснила в цьому польоті вихід у відкритий космос). Він був призначений командиром польоту STS-62A, який повинен був стартувати з нового стартового комплексу SLC-6 на авіабазі Ванденберг. Цей політ був скасований після загибелі «Челленджера», а комплекс SLC-6 був закритий, після того як ВПС США повернулися до практики запуску супутників на ракетах-носіях «Титан».

Після польотів

Кріппен пішов на пенсію з лав ВМС США і працював на посаді директора Космічного центру Кеннеді з 1992 по 1995 рік. За цей період центр підготував і здійснив 22 польоти в рамках програми «Спейс шаттл». Також йому вдалося домогтися значної економії коштів за допомогою використання більш ефективних технологій.

З квітня 1995 по листопад 1996 він працював на посаді віце-президента компанії Lockheed Martin в Орландо, Флорида.

З грудня 1996 по квітень 2001 Кріппен обіймав посаду президента компанії Thiokol, що займалася виробництвом бічних прискорювачів МТКК «Спейс шаттл» та інших твердопаливних ракетних двигунів.

Див. також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.