Рота СС «Святий Вацлав»

Рота СС «Святий Вацлав» — чеський підрозділ СС, що брав участь у прикінцевій частині Другої світової війни.

Чеська рота СС "Святий Вацлав"
Нарукавна нашивка підрозділу
На службі 5 березня 1945 8 травня 1945
Країна Третій Райх
Вид Ваффен СС
Тип піхота
Чисельність рота
Війни/битви Друга світова війна
Командування
Визначні
командувачі
Едуард Чалупа

Передісторія

Під час Другої світової війни в колах чеських колабораціоністів не раз виникали ідеї щодо створення національного підрозділу СС. Однак, зважаючи на негативне відношення до цієї ідеї командування СС та особисто Адольфа Гітлера, дане питання не отримало належного розвитку. Наступна пропозиція щодо формування військових підрозділів зі складу чехів була висунута в березні 1944 року на з'їзді Чеського союзу вояків, що об'єднувала ветеранів австро-угорської армії. Однак і вона не була втілена в життя.

Історія створення

На початку березня 1945 року в Німеччині велися секретні переговори про термінову мобілізацію чеських і словацьких добровольців, які повинні були затримати наступ радянських військ в Німеччині та Чехословаччині. Ініціативу з мобілізації чехів і словаків в Вермахт і Ваффен-СС висловив міністр освіти та головний пропагандист Протекторату Богемії і Моравії. Формування підрозділу почалося 5 березня відповідно до наказу Карла Германна Франка, табір для тренувань розташовувався в селі Ухношт-Чеперце. Однак антивоєнні настрої серед населення окупованих земель були настільки високі, що на мобілізаційні заходи відреагувало всього 50 чоловік. До кінця квітня чисельність добровольчого загону не перевищувала 70 осіб. Велика частина добровольців до мобілізації перебувала у напіввійськових формуваннях СС, куди вони потрапили завдяки доброму знанню німецької мови і «приналежності до арійської раси». Відповідальним на навчання підрозділу був бригадефюрер СС Бернхард Фосс. Ця рота була єдиним чеським підрозділом в СС. Серед озброєння у них були тільки застарілі гвинтівки з багнетами і один кулемет. Уніформа була точно такою ж, як і у урядових військ Протекторату Богемії і Моравії.

Дезертирство

5 квітня частина солдатів спробувала дезертирувати, проте їх втечу виявили, а солдати були розстріляні на місці. В ніч з 8 на 9 травня частина вірних Рейху солдат пішла в ліси, проте була захоплена в полон радянськими та американськими частинами. Ті, хто зумів прорватися на Захід, врятувалися від судового переслідування, вступивши у Французький іноземний легіон. Деякі з них навіть брали участь в Індокитайській визвольній війні (брали участь в битві в «Долині глиняних глечиків») і війні у В'єтнамі.

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.