Рулонні покрівельні матеріали

Руло́нні покріве́льні матеріа́ли використовуються у будівництві для гідроізоляції. Бувають основні та безосновні рулонні матеріали. Основні виготовляють шляхом обробки основи (покрівельного картону, азбестового паперу, склотканини та ін) бітумами, дьогтем та їх сумішами. Безосновні отримують у вигляді полотнищ певної товщини, застосовуючи прокатку сумішей, складених з органічного в'яжучого (частіше бітуму), наповнювача (мінерального порошку або подрібненої гуми) і добавок (антисептика, пластифікатора).

Найпоширенішими рулонними покрівельними матеріалами є руберойд, пергамін і толь.

Толь

Толь (від фр. tôle «листове залізо») — матеріал основи просочують вугільними або сланцевими дьогтями. Толь може бути з мінеральною посипкою (крупнозерниста, піщана) і без посипки (толь-шкіра).

Руберойд

Руберойд (від англ. rubberoid — «гумоподібний») — матеріал, основа якого просочена м'якими нафтовими бітумами і покрита шаром тугоплавкого бітуму з наповнювачем. Різновиди руберойду — склоруберойд (на основі склотканини) і руберойд наплавний (його наклеюють без мастики, шляхом розплавлення нижнього покрівельного шару).

Євроруберойд

Євроруберойд — це рулонна бітумно-полімерна мембрана довжиною 10-15 м, і шириною 1 м. Вона має принципово відмінний склад від традиційного руберойду. Армована основа євроруберойду складається або зі склополотна, або з поліестеру.

У виробництві євроруберойду використовують модифікатори: атактичний поліпропілен (АПП), стирол-бутадієн-стирол (СБС).

Маркування євроруберойду[1]

  • вид армуючої основи (ПЕ/СХ);
  • вид модифікатора (АПП/СБС);
  • показник гнучкості на брусі (°С);
  • показник теплостійкості (°С);
  • питома вага (кг/кв.м);
  • вид верхнього покриття (плівка, базальт, гранвідсів)

Пергамін

Пергамін — рулонний безпокровний матеріал, одержується просоченням покрівельного картону розплавленим нафтовим бітумом з температурою розм'якшення не нижче 40 °C. Служить підкладковим матеріалом під руберойд і використовується для пароізоляції.

Пергамін являє собою покрівельний матеріал з покрівельного картону, просоченого нафтовими бітумами. На відміну від руберойду пергамін не має на поверхні покривного шару бітуму.

Пергамін виготовляється на руберойдних машинах (при цьому залишаються невикористаними покривна ванна, посипальні бункери, а також велика частина холодильного обладнання) або на спеціальних пергамінових апаратах, що складаються з розмотувальні верстата для картону, магазину запасу картону, просочувальної ванни з віджимними вулицями, охолоджуючих циліндрів і намотувального верстата.

У виробництві пергаміну застосовується нафтовий бітум з температурою розм'якшення не нижче 42 °C.

За технічними умовами пергамін випускається чотирьох марок: П-350, П-300, П-250 і П-200 шириною від 650 до 1 050 мм. Площа рулону 20+0,5 м². Вага рулону для зазначених марок відповідно не нижче 13, 11, 9 і 7 кг. Опір розриву смуги пергаміну шириною 50 мм відповідно не менше 27, 25, 22 і 20 кг.

Пергамін використовується головним чином для нижніх шарів багатошарових покрівельних покриттів при укладанні на гарячих мастиках з забарвленням останніх і засипанням суцільним шаром гравію, шлаку або з захистом плитками. Він застосовується також для будівель усіх класів як підкладковий матеріал під руберойд при укладанні на гарячих мастиках.

Хороші результати дає укладка пергаміну під фасонні бітумні листи, азбестоцементні плити і черепицю для зменшення водопроникності та продувності покрівель із цих матеріалів.

Полотнища пергаміну наклеюються на покрівлю так само, як полотнище руберойду.

Характеристики різних типів покрівельних матеріалів

Порівняння характеристик різних типів покрівельних матеріалів[2]
ВластивістьРуберойдЄвроруберойдПолімерні мембрани
Морозостійкість, атмосферостійкість, озоностійкістьнизькависокависока
Стійкість до окиснення і дії УФ-променівнизькависокависока
Деформативністьмалависокадуже висока
Еластичність низькависокадужевисока
Теплостійкістьнизькависокадуже висока
Схильність до гниттятакнемаєнемає
Термін експлуатації, років32030 — 50
Трудомісткість при устрої покрівлівисоканизьканизька
Можливість укладання за низьких температурнемаєтактак
Реальна вартість з урахуванням експлуатаційних витратвисоканизьканизька
Експлуатаційні витрати на ремонтвисокінизькінизькі

На ринку покрівельних матеріалів внаслідок підтримки виробниками морально застарілих товарів асортиментна структура споживання кардинально відрізняється від аналогічної в індустріально розвинених країнах.[2]

Див. також

  • Руберойдова машина

Примітки

Джерела

  • УРЕС — 2-е видання.
  • Будівельне матеріалознавство / За ред. П.В.Кривенко. — К. : Ліра-К, 2012. — 624 с. — ISBN 978-966-2609-04-2.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.